Neska: 11 mln t rocznie przewozów dla ArcelorMittal

29 kwietnia 2014, 08:33 Infrastruktura
Jacek Neska

PKP Cargo, największy polski przewoźnik kolejowy, w ciągu trzech najbliższych lat przewiezie prawie 35 mln ton towarów dla spółek Grupy ArcelorMittal – wynika z podpisanych aneksów do umów na przewóz towarów dla potentata branży hutniczej. Ich łączna wartość wynosi 1 mld zł.

– Mimo stagnacji na rynkach stali i światowego spowolnienia w produkcji metali przewozimy wyraźnie więcej rud, w samym pierwszym kwartale 2014 roku wzrost w tym segmencie wyniósł ok. 20 proc. w ujęciu rocznym. Świadczy to o zdolności przystosowania się naszej Grupy do zmiennych warunków rynkowych – stwierdza w komunikacie spółki Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo.

Według firmy podpisane aneksy oznaczają, że PKP Cargo – drugi największy towarowy przewoźnik koleją w Unii Europejskiej – oraz największy na świecie producent stali i wyrobów stalowych będą kontynuować współpracę przynajmniej do czerwca 2017 r. Rocznie wolumen przewożonych dla Grupy ArcelorMittal towarów będzie wynosić minimum 11 mln t, a w ciągu trzech lat może sięgnąć 35 mln t. Dla porównania, w ciągu 2013 r. Grupa PKP Cargo przewiozła łącznie 114 mln ton ładunków dla wszystkich swoich klientów.

Spółka informuje ponadto, że przewozi węgiel kamienny, koks, węgiel brunatny, rudy i piryty, kamień, żwir i wapno, metale oraz artykuły chemiczne dla kilku spółek z grupy ArcelorMittal, w tym ArcelorMittal Poland SA, ArcelorMittal Warszawa Sp. z o.o. i ArcelorMittal Ostrawa SA. Segment przewozów dla firm z branży hutniczej jest kluczowym dla działalności PKP Cargo – oprócz Grupy ArcelorMittal, spółka obsługuje m.in. także koncerny: CMC i US Steel.

PKP Cargo jest obecnie jedynym przewoźnikiem w Polsce dysponującym wyspecjalizowanym taborem z możliwością przewozu 120-metrowej szyny, która jest produkowana od lutego 2014 r. przez ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej – stwierdza na zakończenie firma.