Neska: PKP Cargo chce połączyć Bałtyk z Adriatykiem

27 stycznia 2015, 11:15 Infrastruktura

Jak informowaliśmy spółka PKP Cargo podpisała umowę nabycia 80% udziałów w Advanced World Transport (AWT), drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach. Zawiadomienie o planowanej koncentracji wpłynęło już do UOKiK. 

– Zakup AWT to realizacja ambitnych planów związanych z ekspansją w całym rejonie Europy Środkowej. Advanced World Transport to drugi co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach i jeden z największych prywatnych przewoźników w Europie – stwierdza w wypowiedzi dla naszego portalu Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo.

W jego opinii rynek czeski, dziewiąty pod względem wielkości w Unii Europejskiej, jest kluczowy ze względu na liczne połączenia ze Śląskiem. AWT specjalizuje się w przewozach węgla i kontenerów, więc połączeniu sił obu spółek da wymierne efekty synergii.

– Dla PKP Cargo przejęcie AWT to lepsze wykorzystanie naszego taboru i możliwość mocniejszego zaakcentowania naszej obecności w biznesie intermodalnym w regionie Europy Środkowej – uważa Jacek Neska. – A to dzięki terminalowi w Ostravie-Paskovie, który jest ważnym centrum przeładunkowym dla portów w Niemczech. Oprócz tego AWT obsługuje ponad 60 bocznic dla wielu odbiorców przemysłowych na terenie Czech i biznes rekultywacyjny.
Zdaniem Jacka Neski biorąc pod uwagę położenie Czech, przebiegające przez teren tego kraju korytarze transportowe, tamtejszy rynek to brama na południe Europy.

– Przejęcie AWT pozwoli wydłużyć trasy naszych pociągów i w przyszłości lepiej wykorzystywać korytarz północ-południe łączący Bałtyk z Adriatykiem – stwierdza na zakończenie członek zarządu PKP Cargo.