Nie tylko polskie metropolie zmagają się z problemem zanieczyszczenia środowiska. Indyjska stolica New Delhi drugi rok z rzędu została uznana za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie.
Ranking zanieczyszczonych miast nie kłamie
Miernik powietrza IQ AirVisual wykazał, że w Indiach znajduje się aż 21 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. We wszystkich tych lokacjach odczyt wskazał na obecność ogromnej ilości pyłu zawieszonego (PM2,5), który według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
Badanie ujawniło wysoki poziom stężenia trujących cząstek pyłu zawieszonego, który może powodować śmiertelne choroby, w tym raka i problemy z sercem. Toksyczne powietrze w New Delhi jest spowodowane emisjami spalin, pyłami z konstrukcji budowlanych, dymem palonych śmieci i resztkami pożniwnymi z pobliskich pól uprawnych.
Mieszkańcom brakuje tchu
W New Delhi żyje ponad 20 milionów ludzi. W 2019 roku mieszkańcy tego miasta mogli cieszyć się zadowalającym powietrzem zaledwie przez cztery dni – w listopadzie i w grudniu. Pod koniec ubiegłego roku władze stolicy Indii dwukrotnie były zmuszone do zamknięcia szkół.
Nieznaczna poprawa
Warto dodać, że 2019 rok był lepszy pod względem czystości powietrza niż 2018 rok. Dzieje się tak głównie ze względu na sprzyjające warunki meteorologiczne, działania rządu na rzecz oczyszczenia powietrza i ogólne spowolnienie gospodarcze. Mimo poprawy Indie nadal stoją przed poważnymi wyzwaniami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza.
Reuters/Jędrzej Stachura
Smog jako klęska żywiołowa? Mieszkańcy krakowskiego obwarzanka proszą o pomoc