Technologie trakcyjne ABB pomogą zwiększyć niezawodność polskich przewozów kolejowych

30 stycznia 2019, 16:00 Alert

Producent pojazdów szynowych Newag, specjalizujący się w produkcji, utrzymaniu i modernizacji taboru kolejowego, zamówił urządzenia trakcyjne ABB do lokomotyw, które pomogą zmodernizować system kolejowy w Polsce.

Zdj. Archiwum ABB

ABB wyposaży w przekształtniki i silniki trakcyjne 20 lokomotyw pasażerskich Griffin produkowanych przez Newag. Pojazdy zostaną dostarczone do PKP Intercity, największego przewoźnika kolejowego w kraju.

Zamówienie pojazdów przez PKP Intercity jest częścią wartego ponad 7 mld PLN programu inwestycyjnego tej spółki, którego celem jest zakup i modernizacja niezawodnego taboru oraz podnoszenie komfortu podróży. Nowe lokomotywy Griffin, napędzane silnikami i przekształtnikami trakcyjnymi ABB, pozwolą efektywnie wykorzystać zmodernizowane linie kolejowe, zwiększając prędkość maksymalną pociągów do 160 km/h, co umożliwi skrócenie czasu podróży.

Silniki oraz przekształtniki trakcyjne to jedne z najważniejszych części układu napędowego lokomotyw. Przekształtniki BORDLINE:registered: CC1500, które wyprodukuje ABB, umożliwiają zoptymalizowane zasilanie i sterowanie silnikami trakcyjnymi oraz efektywne odzyskiwanie energii w czasie hamowania. Odzyskana energia wykorzystywana jest do zasilania urządzeń pokładowych. Przekształtniki wyprodukowane zostaną w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim.

W 20 nowych lokomotywach Griffin zamontowane zostaną także specjalnie zaprojektowane zestawy napędowe składające się z przekładni i silnika, zawieszone w całości na ramie wózka, co zwiększa niezawodność elektrowozów poruszających się z dużą prędkością, minimalizując przenoszenie szkodliwych drgań z zestawów kołowych na zestaw napędowy.

Newag wykorzysta także silniki trakcyjne ABB w 20 lokomotywach Dragon, przeznaczonych do prowadzenia ciężkich składów towarowych. – To już kolejne zamówienie dla ABB na silniki i przekształtniki trakcyjne od firmy Newag – wyjaśnia Beata Syczewska, dyrektor Lokalnej Jednostki Biznesu Napędów w ABB. – Rozumiemy, że bezawaryjność oraz łatwa obsługa serwisowa są kluczowe, dlatego dokładamy starań, aby spełniać wysokie wymagania klienta w tym zakresie. Kolejne zamówienia realizowane dla tej spółki są dla nas potwierdzeniem udanej współpracy – podsumowuje.

ABB