NFOŚiGW: Ponad 3 mld zł na elektromobilność w miastach

27 kwietnia 2017, 12:55 Alert

Podczas V Forum Gospodarki Niskoemisyjnej pod patronatem BiznesAlert.pl głos zabrał Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

– W najbliższym tygodniu zostanie uruchomiony program ze środków ze sprzedaży uprawnień do emisji handlowanych w ramach Protokołu z Kioto. Zostaną one przeznaczone na rozwój elektromobilności głównie w komunikacji miejskiej tak, aby było pewne celowe wykorzystanie ich – powiedział Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ostrzegł, że często środki na transport niskoemisyjny są obecnie przekazywane na samochody spalinowe, co jego zdaniem mija się z celem. – Jednak nadal nie ma zrozumienia odnośnie programu wsparcia w województwach – dodał.

– Ustawa o elektromobilności na pewno będzie procedowana jeszcze w tym roku. Powstanie także Fundusz Transportu Miejskiego, którego operatorem będzie NFOŚiGW, a zarządcą środków będzie minister energii – poinformował przedstawiciel Funduszu.

– Fundusz Transportu Niskoemisyjnego będzie dysponował od 200 do 400 mln złotych rocznie w związku z handlu uprawnieniami – powiedział Michalski. – Wraz ze środkami NFOŚiGW które już mamy będzie dysponował środkami nawet ponad 3 mld złotych w najbliższych latach. To pewny zastrzyk finansowy, aby ten program szeroko wdrożyć.

– Jeśli dojdą do tego środki z Regionalnych Środków Operacyjnych, gdzie jest blisko 130 mln złotych, to będą środki na elektromobilność – ocenił.