NFOŚiGW przeznaczy 3 mld zł na inwestycje w ekologię i poprawę jakości powietrza

5 sierpnia 2016, 10:45 Alert

(Ministerstwo Środowiska)

2 mld zł na ekologiczne inwestycje, w tym 1 mld zł na poprawę jakości powietrza przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O środki można ubiegać się w ramach programów „Poprawa jakości powietrza” oraz „Sokół”.

Program „Poprawa jakości powietrza”

W ramach programu można uzyskać wsparcie w dwóch obszarach. Pierwszy – Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych – zakłada wspieranie m.in. takich inwestycji, jak budowa nowej, rozbudowa lub modernizacja istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej. O środki mogą ubiegać się przedsiębiorcy, a budżet konkursu wynosi 500 mln zł. Nabór wniosków odbędzie się w okresie od 8 sierpnia do 16 grudnia 2016 r.

Drugi obszar – Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie – obejmuje finansowanie termomodernizacji, przede wszystkim budynków o szczególnym znaczeniu (np. obiekty zabytkowe, muzea, hospicja, akademiki, obiekty prowadzące działalność leczniczą). Budżet konkursu wynosi  500 mln zł. Nabór rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa do 30 grudnia 2016 r.

Szczegółowe informacje dotyczące programu „Poprawa jakości powietrza” znajdują się na stronie NFOŚiGW (link otwiera się w nowym oknie).

Program Sokół

Program Sokół  skierowany jest do przedsiębiorców.  Mogą oni ubiegać się o wsparcie m.in. na wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, które mają służyć ograniczeniu oddziaływania zakładów/instalacji/urządzeń na środowisko. Budżet programu wynosi 1 mld zł. Wnioski można  składać do 30.11.2016 r. Szczegółowe informacje nt. programu znajdują się na stronie NFOŚiGW