NFOŚiGW wesprze termomodernizację budynku Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Przykład dla kolejnych

13 listopada 2019, 13:00 Alert

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju realizuje projekt termomodernizacji budynku swojej siedziby przy ulicy Wspólnej w Warszawie. Przedsięwzięcie ma pozwolić osiągnąć oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej w wysokości około miliona złotych rocznie. Inwestycja otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych.

Podpisanie umowy między NFOŚiGW a Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. na termomodernizacje budynku ministerstwa. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Podpisanie umowy między NFOŚiGW a Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. na termomodernizacje budynku ministerstwa. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Przekazanie dotacji potwierdziła umowa podpisana dzisiaj przez ministra Jerzego Kwiecińskiego oraz Piotra Woźnego, prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego takie pojęcia jak „ekologia” oraz „ochrona środowiska” stają się nam coraz bliższe Rośnie świadomość naszych zobowiązań wobec „natury”. Jest to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy razem dbać. Nasze ministerstwo szanuje środowisko i działa proekologicznie — powiedział odchodzący z rządu, minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. Podkreślił, że faktycznie realizujemy działania proekologiczne. – Potrafimy także sami z tych środków z korzystać. Zmiany klimatyczne są faktem, niezależnie od powodów. Chcemy wykorzystywać nowoczesne technologie. To nie jest moda, to są konkretne korzyści dla środowiska i społeczeństwa. Dużo ciepła ucieka przez okna, wymieniamy wentylację na mechaniczną, sterowaną. Oszczędzamy pieniądze redukcja kosztów utrzymania wydatków o 77 proc. w zakresie zakupu ciepła systemowego i 33 procent energii elektrycznej. – powiedział.

Piotr Woźny powiedział, że takie inwestycje jak ta, to dobry przykład, jak powinny działać inne urzędy w Polsce.- To dobry wzór do naśladowania i pokazania dobrych przykładów – powiedział. Podziękował także Ministrowi Kwiecińskiemu za środki w ramach inicjatywy „Catching-up Regions” dotyczącego zwalczania niskiej emisji , a także uzyskanego wsparcia technicznego przy rozmowach z Bankiem Światowym. Kwieciński wskazał, że rozmowy dotyczące środków na walkę ze smogiem w ramach nowego perspektywy budżetowej UE.

Panele fotowoltaiczne i ocieplenie budynku

Projekt zakłada między innymi: montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, ocieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej, wymianę oświetlenia na LED oraz zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną wspomaganą pompami ciepła. Inwestycja otrzymała ponad 23 miliony złotych dofinansowania z programu Infrastruktura i Środowisko.

Budynek przy Wspólnej będzie bardziej „eko”

Zmniejszymy o ponad 60 procent zapotrzebowanie budynku na energię końcową, a w wyniku tego znacząco ograniczymy emisję CO2 do atmosfery. Panele fotowoltaiczne wyprodukują około 110 000 kWh/rok zielonej energii elektrycznej, co pozwoli zredukować emisję CO2 o ok. 86,05 ton rocznie. – Wentylacja mechaniczna odzyska ciepło z pomieszczeń i nie pozwoli na straty ciepła przez przewody wentylacji grawitacyjnej. Zmniejszeniu ulegną koszty eksploatacyjne – zakupu ciepła sieciowego rocznie o około 77 procent i koszty zakupu energii elektrycznej o około 33 procent. Cała modernizacja pozwoli osiągnąć oszczędności na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej na poziomie około miliona złotych rocznie. Poprawi się także komfort korzystania z budynku poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury w pomieszczeniach oraz poprawi się jakość powietrza dzięki kompleksowej modernizacji systemu wentylacji wyjaśnia odchodzący z rządu minister inwestycji i rozwoju.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju/Bartłomiej Sawicki