Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu? Dlaczego tak mocno cierpimy z powodu smogu w powietrzu? Czy warto kupować lokalne produkty spożywcze? Dlaczego
w Berlinie nie ma korków? I czy zmiana klimatu będzie miała na nas wpływ? Na te pytania, w najnowszym filmie dokumentalnym – „Punkt krytyczny – Energia odNowa” odpowiedzi szukać będzie Marcin Dorociński. Twórcami dokumentu są Fundacja WWF Polska i partnerzy projektu Energia odNowa oraz stacja Discovery Channel Polska. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz. Polska premiera już 14 maja w Warszawie.
Tematem pełnometrażowego filmu dokumentalnego oraz dziesięciu telewizyjnych odcinków jest polityka klimatyczna i nieunikniona rewolucja energetyczna. Twórcy przedstawiają nowe rozwiązania i technologie, które mogą zastąpić paliwa kopalne. Z filmu dowiemy się jak nasze codzienne wybory mogą chronić klimat, jakie rozwiązania systemowe można by wprowadzić w Polsce, aby pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Dokument porusza trudne kwestie: co dalej z elektrowniami wiatrowymi i wsparciem dla prosumentów? Czy warto forsować status quo wiedząc, że doprowadzi nas do świata cieplejszego o ponad 2⁰C? I przede wszystkim – jak skorzystać z nadchodzących zmian w kierunku rozwoju niskoemisyjnego?
Punktem wyjścia do powstania filmu i przekazu dla całej kampanii były badania z sierpnia 2016 roku, przeprowadzone na zlecenie Fundacji WWF Polska. Wynika z nich, że 85,5 proc. Polaków widzi związek między zmianą klimatu a działalnością człowieka. Jednocześnie aż 46,1 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu nie da się powstrzymać. W związku z powyższym, twórcy kampanii zdecydowali, że Polacy potrzebują kompleksowej informacji na temat tego, jak mogą wpłynąć na zmianę polskiej polityki energetycznej i jej rozwój.
Film i serial „Punkt krytyczny – Energia odNowa” powstały w ramach kampanii zainicjowanej przez Fundację WWF Polska „Energia odNowa”.
Nasza produkcja ma w przejrzysty sposób pokazać, że jesteśmy w epicentrum zmian prowadzących do świata bardziej przyjaznego dla klimatu – mówi Tobiasz Adamczewski, ekspert ds. klimatu i koordynator kampanii w WWF. Chcielibyśmy, aby Polacy dowiedzieli się i zrozumieli co się wokół nich dzieje, oraz jaki wpływ może mieć każdy z nas na ochronę klimatu. Celem kampanii jest pokazanie, że prowadzenie odpowiedzialnej polityki klimatycznej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej i innych innowacji, jest korzystne dla nas samych – dodaje Adamczewski.
Jest to pierwsza na tak wielką skalę polska produkcja na temat klimatu. Film i serie odcinków wyreżyserował Łukasz Bluszcz, reżyser i scenarzysta programów oraz filmów dokumentalnych dla Discovery, BBC czy Al Jazeera English – takich jak m.in. Przystanek Bieszczady, Chopin Reloaded, Był Bunt. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który po raz kolejny wziął udział w projekcie na rzecz ochrony środowiska. Producentem wykonawczym projektu jest Vision HouseProductions – dom produkcyjny od ponad dziesięciu lat tworzący filmy dokumentalne oraz programy dla polskich i zagranicznych stacji telewizyjnych, m.in. dla Discovery Channel, BBC.
Premiera filmu odbędzie się podczas weekendu otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie – 14 maja o godzinie 15 w Kinotece w PKIN. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. Poza festiwalem film „Punkt Krytyczny – Energia odNowa” będzie można zobaczyć w ośmiu miastach w kraju i dwóch za granicą: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku i Bydgoszczy oraz dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Projekcje poza festiwalowe odbędą się w ramach bezpłatnych pokazów, na które można się zarejestrować na stronie kampanii energiaodnowa.pl/pl/film.
Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami nt. przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych. Natomiast odcinki serii dokumentalnej będzie można zobaczyć na antenie Discovery Polska już jesienią br.
Partnerami kampanii są: Instytut na rzecz Ekorozwoju, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Energetyki Odnawialnej. Obsługą PR kampanii zajmuje się agencja First Aid Communication, która od 2010 roku wspiera komunikacyjnie projekty związane z ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem.
Szczegółowe informacje na temat kampanii można znaleźć na stronie EnergiaodNowa.pl.