Afera lobbingowa w partii Angeli Merkel uderza w niemieckie plany reformy OZE

19 marca 2021, 16:00 Alert

Skandal lobbingowy, z którym zmagają się członkowie rządzącej partii CDSU/CSU, opóźnił w czasie plany rządu w Berlinie dotyczące zmian prawa o odnawialnych źródłach energii. Ma to być ostatnia duża reforma rynku OZE, która nie została jeszcze przeprowadzona.

Niemcy flaga parlament
Bundestag. Fot. Max Pixels

Podejrzenia o lobbing

Niemieccy socjaldemokraci (SPD) wstrzymali kluczowe rozmowy na temat ekspansji odnawialnych źródeł energii z powodu zarzutów lobbowania przeciwko kolejnemu parlamentarzystce konserwatywnego z partii kanclerz Angeli Merkel. „Wielka koalicja” miała rozmawiać o reformie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Propozycje zmian obejmują główne, nierozwiązane dotychczas kwestie, takie jak nowe cele w zakresie energii odnawialnej, które mają fundamentalne znaczenie dla przełomowej transformacji energetycznej w Niemczech.

SPD odwołała spotkanie w tym tygodniu po tym, jak Die Zeit poinformował, że Joachim Pfeiffer,rzecznik CDU / CSU ds. polityki energetycznej i jeden z trzech pierwotnych negocjatorów bloku prowadzi dwie firmy konsultingowe, których interesy mogą stanowić konflikt interesów. Pfeiffer stanowczo zaprzeczył wszelkim zarzutom o złamanie prawa.

Georg Nüßlein z CSU, rzecznik partii ds. energii w parlamencie federalnym, a także negocjator w rozmowach o odnawialnych źródłach energii, zrezygnował na początku tego miesiąca po tym, gdy został oskarżony o otrzymywanie łapówek za pośrednictwo w handlu maskami we wczesnych stadiach pandemii. W tym tygodniu telewizja WDR poinformowała również, że Nüßlein miał skorzystać na zmianach w prawie dotyczącym odnawialnych źródeł energii, które pomógł wynegocjować w grudniu. Nüßlein również zaprzecza zarzutom.

SPD wstrzymuje rozmowy

– Chcemy od samego początku wykluczyć możliwość prowadzenia rozmów o prawie z członkiem parlamentu, który prawdopodobnie kieruje się własnym interesem – powiedział gazecie Tagesspiegel, rzecznik ds. polityki energetycznej grupy parlamentarnej SPD Bernd Westphal. SPD zapowiada, że nie wznowi negocjacji, dopóki nie będzie pewności, że negocjatorzy CDU osobiście nie skorzystają na reformie prawa OZE.

Zawieszone rozmowy na temat niemieckiej ustawy o odnawialnych źródłach energii (EEG) są uważane za kluczowe dla postępu transformacji energetycznej RFN.

SPD i CDU zgodziły się pod koniec ubiegłego roku zakończyć reformę w pierwszym kwartale tego roku. Westphal z SPD powiedział, że jest przekonany, że rozmowy mogą zakończyć się do Wielkanocy.

Ustawodawstwo niemieckie o odnawialnych źródeł energii zostało wprowadzone 20 lat temu i jest podstawą znacznego wzrostu lądowej energii wiatrowej, fotowoltaiki i biogazu poprzez ustanowienie priorytetu sieci dla tych źródeł energii i zagwarantowanie im wysokich taryf gwarantowanych. Najnowsza reforma ustawodawstwa, który określa harmonogram przetargów na rozbudowę instalacji OZE do 2028 roku, wszedł w życie pierwszego stycznia 2021 roku.

CLEW/Bartłomiej Sawicki 

Perzyński: Los transformacji energetycznej w Niemczech zależy od wyborów. Wynik pozostaje niewiadomą