Aktualności

Niemcy boją się “niedoborów kadrowych” przez polskie kontrole

Przejście graniczne Zgorzelec-Goerlitz. 7 lipca wprowadzona została kontrola graniczna na polsko-niemieckich przejściach / Fot: PAP / Tomasz Golla

Wprowadzenie przez Polskę kontroli na granicy z Niemcami to odpowiedź na dużo wcześniejsze decyzje Berlina – komentuje we wtorek bawarski dziennik „Muenchener Merkur”. Niemieccy przedsiębiorcy obawiają się, że sytuacja na granicy pogłębi niedobory kadrowe m.in. w Brandenburgii.

„Od poniedziałku Polska rozpoczęła kontrole na granicy z Niemcami. Choć oficjalnie mają one przeciwdziałać nielegalnej migracji i przemytowi ludzi, są powszechnie postrzegane jako odpowiedź na niemiecką politykę graniczną” – czytamy na stronie internetowej gazety.

Niemieckie zaniepokojenie

Przypomina ona, że już w październiku 2023 roku ówczesna minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser (SPD), wzmocniła kontrole graniczne, a jej następca Alexander Dobrindt (CSU) jeszcze je zaostrzył.

Cytowana przez „Merkur” Helena Melnikov, dyrektor generalna Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) alarmuje, że już sama zapowiedź wprowadzenia kontroli przez stronę polską wywołała „duże zaniepokojenie” w regionach przygranicznych.

„Swobodny przepływ osób i towarów to nie przywilej, ale fundament naszego sukcesu gospodarczego – szczególnie dla eksportowo zorientowanej gospodarki Niemiec” – podkreśla Melnikov.

Jej zdaniem, jeśli pracownicy transgraniczni nie będą mogli regularnie i punktualnie docierać do pracy, grozi to trwałą zmianą ich preferencji zawodowych, co pogłębi niedobory kadrowe m.in. w Brandenburgii.

Uderzenie w handel detaliczny

Według przedstawicielki DIHK zamknięcie granic uderzy w handel detaliczny, gastronomię, usługi opiekuńcze, a także w duże zakłady przemysłowe.

Strefa Schengen, do której Polska należy od 2007 roku, umożliwia swobodne przemieszczanie się po 29 krajach dla około 450 milionów osób. Niemcy jednak przywróciły kontrole na wschodnich granicach, aby – jak deklarowały – ograniczyć napływ migrantów bez wymaganych dokumentów. Nowy rząd w Berlinie zaostrzył ten kurs: obecnie na terytorium RFN odmawia się wjazdu również osobom wyrażającym chęć ubiegania się o azyl.


Powiązane artykuły

Parlament Europejski w Strasburgu. Źródło: wikimedia

PE przekaże 280 mln euro na pomoc powodzianom, w tym Polakom

Parlament Europejski zdecydował o uruchomieniu ponad 280 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie regionów Europy Środkowej dotkniętych powodziami...
Ulewa w Polsce. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Ulewy w Polsce: Rekordowe opady deszczu i ostrzeżenie RCB

Intensywne ulewy nie odpuszczają. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cztery stacje meteorologiczne w Polsce zanotowały najwyższe w historii...
Google

Gmail wprowadza długo wyczekiwaną funkcję – zarządzanie subskrypcjami

Wielu użytkowników Gmaila zmaga się z chaosem w skrzynce odbiorczej – niechciane newslettery, promocyjne wiadomości od sklepów czy zapomniane subskrypcje...

Udostępnij:

Facebook X X X