EnergetykaRopa

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii Schwedt. Zakład ma poważne problemy po odcięciu dostaw rosyjskiego surowca.

Claudia Kemfert z DIW, cytowana przez portal Clean Energy Wire stwierdza wprost: „odkrycie (złoża – red.) prawdopodobnie wzmocni pozycję Polski w debacie dotyczącej Rafinerii Schwedt (Brandenburgia), położonej na polsko-niemieckiej granicy, która ucierpiała z powodu spadku dostaw wynikającego z sankcji na handel energią po inwazji Rosji na Ukrainę”.

Rafineria obecnie działa na około połowę swojej mocy przerobowej i mogłaby skorzystać z dostaw z Polski jako alternatywy dla surowców rosyjskich.

Obawy Niemców

– Polska jednak stoi na stanowisku, że warunkiem rozszerzenia współpracy jest wywłaszczenie rosyjskiego koncernu Rosnieft jako udziałowca w rafinerii – dodaje portal.

Najwyraźniej, według DIW, nie jest to jednak scenariusz pożądany dla Niemiec. Według dziennika „Tagesspiegel”, niemieckie ministerstwo gospodarki stwierdziło niedawno, że nie ma podstaw prawnych, by wymusić wycofanie Rosnieftu z rafinerii.

Claudia Kemfert sięga natomiast – zgodnie z obecną w ostatnich dniach w niemieckich mediach narracją o odkryciu koło Świnoujścia – po argument pt. „koszty dla turystyki i środowiska”.

„Wydobycie paliw kopalnych stoi w sprzeczności z celami polityki klimatycznej. Koszty przewyższają korzyści, dlatego nie można rekomendować eksploatacji” – uważa niemiecka ekspert.

Umowa koalicyjna pomiędzy rządzącymi obecnie w Niemczech CDU/CSU i SPD zawiera zobowiązanie do „wykorzystania potencjału krajowego wydobycia gazu ziemnego”.

Premierem Meklemburgii- Pomorza Przedniego, landu leżącego obok Świnoujścia jest Manuela Schwesig (SPD), uznawana za polityka o poglądach prorosyjskich. W 2021 wsparła powstanie powiązanej z Gazpromem fundacji Stiftung Klima- und Umweltschutz MV. W trakcie inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. politycy CDU określili ją jako „lobbystkę Władimira Putina”.

Artur Ciechanowicz


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X