AlertAtomEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.OZEWęgiel. energetyka węglowa

Kryzys energetyczny wywołał stagnację polityki klimatycznej w Niemczech

2022 rok upłynął w Niemczech pod znakiem zatrzymania polityki klimatycznej pod presją kryzysu energetycznego. Zwiększały użycie węgla kosztem gazu i przez to nie spadła ich emisja CO2, przez co znów nie zrealizowały celu redukcji wyznaczonego przez rząd.

Think tank Agora Energiewende podaje, że emisje CO2 w Niemczech w 2022 roku nie spadły i utrzymały się w wysokości około 761 mln ton CO2, czyli o 39 procent mniej niż w 1990 roku, nadal poniżej celu 40 procent wyznaczonego do 2020 roku.

Zużycie energii w Niemczech w minionym roku spadło o 4,7 procent, czyli 162 TWh w porównaniu z 2021 roku przez rekordowe ceny wynikające z kryzysu energetycznego podsycanego przez Rosję oraz łagodną pogodę. To poziom niższy niż w pandemicznym 2020 roku i najniższy od zjednoczenia Niemiec.

Udział Odnawialnych Źródeł Energii w zużyciu energii w Niemczech wyniósł 46 procent, szczególnie dzięki pogodzie. Zapewniły 248 TWh energii, czyli 10 procent więcej niż w 2021 roku. Najwięcej dały wiatraki (126 TWh). Moc wytwórcza OZE sięgnęła 148 GW, czyli o 9,6 GW więcej niż w 2021 roku.

Wytwarzanie z energetyki konwencjonalnej spadło o 9 procent w 2022 roku i sięgnęło 302 TWh, z czego najwięcej zapewniły elektrownie opalane węglem brunatnym (109 TWh) notując wzrost o 7 procent. Elektrownie na węgiel kamienny zapewniły 60 TWh, czyli o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Elektrownie gazowe zapewniły o 16 procent mniej energii dając 75 TWh. Elektrownie jądrowe dały 33 TWh i zanotowały spadek o 50 procent, głównie przez kurs na wyłączenie atomu w Niemczech.

Rząd Niemiec wyznaczył sobie ambitny cel klimatyczny redukcji emisji CO2 o 40 procent do 2020 roku. Zamierzał bazować na energetyce odnawialnej zabezpieczanej gazową, opalaną gazem z Rosji. Kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom i atak Rosji na Ukrainę sprawiły, że ten plan nie został zrealizowany.

Agora Energiewende/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Węgiel na ratunek w czasach kryzysu


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X