AlertEnergetykaOZE

SPD i CDU ścierają się o ustawę odległościową i budowę nowych turbin w Niemczech

Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.

Turbina wiatrowa. Fot. Pixabay.

W Niemczech wprowadzona została ustawa zakazująca stawiania nowych turbin wiatrowych w promieniu jednego kilometra od budynków mieszkalnych, przez co stanęła ekspansja tego źródła energii. W związku z tym doszło też do tarć w rządzie – federalna minister środowiska Svenja Schulze (SPD) obwinia o to ministra gospodarki Petera Altmaiera (CDU).

Tarcia na linii CDU-SPD

W sporze o ustawę odległościową federalna minister środowiska Svenja Schulze bezpośrednio zaatakowała swojego kolegę z rządu, Petera Altmaiera. W wywiadzie dla Neue Osnabrücker Zeitung powiedziała ona, że Altmaier jest odpowiedzialny za fakt, że rozwój energetyki wiatrowej „utknął w martwym punkcie”. – To, że on tak długo debatował, przyczyniło się do niepewności na rynku i kosztowało dużo czasu. Nie może tak być dalej – mówiła.

W najbliższy czwartek przedstawiciele rządu federalnego i władz lokalnych spotkają się w urzędzie kanclerskim, aby omówić transformację energetyczną w Niemczech, a przede wszystkim rozwój energetyki wiatrowej. Liczba nowych turbin wiatrowych znacznie spadła w ciągu ostatnich miesięcy. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 roku w sieci pojawiło się tylko 150 nowych wiatraków. Głównymi przyczynami powolnej ekspansji są długie procedury zatwierdzania, brak miejsca i procesy sądowe od obywateli.

Schulze ostrzegła CDU, a w szczególności Petera Altmaiera, przed dalszym blokowaniem energetyki wiatrowej. Według minister środowiska szybsza ekspansja energetyki wiatrowej może się powieść tylko wtedy, kiedy będzie na to wystarczająco dużo miejsca. – Byłoby miło, gdyby wszyscy w CDU to w końcu zrozumieli – powiedziała.

Schulze zwróciła się zatem do ministra gospodarki o zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z tą ustawą nowe turbiny wiatrowe i rozszerzenia istniejących systemów muszą znajdować się co najmniej 1000 metrów od obszarów mieszkalnych. Odnosi się to już do niewielkich osiedli składających się z pięciu lub więcej domów – ku niezadowoleniu ekologów i samej minister środowiska.

Die Zeit/Michał Perzyński

Perzyński: Siemens to pionek w grze o australijski węgiel


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X