AlertEnergetykaGaz.

Niemcy rozważają powrót do poszukiwań gazu łupkowego

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons

Poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. fot. Wikimedia Commons

Kryzys energetyczny wywołał w Niemczech debatę na temat zniesienia moratorium na szczelinowanie hydrauliczne, stosowane przy wydobyciu gazu łupkowego. 

Obecnie w Niemczech podział zwolenników i przeciwników łupków wygląda następująco: Lewica, Zieloni i SPD stanowczo się sprzeciwiają szczelinowaniu hydraulicznemu, partie liberalne i konserwatywne popierają pomysł dyskusji nad zniesieniem moratorium. Zakaz szczelinowania hydraulicznego wprowadzono w Niemczech w 2017 roku. Zezwolono na dokonanie jedynie czterech odwiertów do celów naukowych. Tych jednak również nie wykonano.

– Znaczna ekspansja krajowej produkcji gazu ziemnego sprawi, że będziemy niezależni i przywrócimy naszą suwerenność energetyczną – powiedział The Globe and Mail Michael Kruse, rzecznik polityki energetycznej libertariańskiej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP)

Niemcy obawiają się ewentualnych skażeń wód podziemnych przez stosowane przy szczelinowaniu chemiczne preparaty, a także lokalnych trzęsień ziemi w sczerpanych obszarach gazonośnych. Problemem jest również sprzeciw lokalnych władz poszczególnych landów, m.in. Dolnej Saksonii na której terenie prawdopodobnie znajdują się największe pokłady gazu łupkowego w Niemczech.

Według szacunków, nad Renem i Łabą znajduje się pod ziemią nawet 2 bln m sześc. gazu łupkowego. Ilość ta w pełni zaspokoiłaby 20-letnią konsumpcje gazu w Niemczech. Rocznie państwo to zużywa około 100 mld m sześc. błękitnego paliwa. Jak mówi Ludwig Moehring, dyrektor generalny Niemieckiego Federalnego Związku Gazu Ziemnego, Ropy Naftowej i Geoenergii, wydobycie gazu łupkowego w Niemczech w początkowej fazie mogłoby dać nawet 10 mld m sześc. gazu rocznie i pozwoliło zmniejszyć niemiecką zależność od importu gazu.

Theglobeandmail/Mariusz Marszałkowski

Niemcy wprowadzą zakaz szczelinowania hydraulicznego


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X