AlertEnergetyka

Niemcy mają problem z planem finansowania zielonego wodoru

Niemcy flaga parlament

Bundestag. Fot. Max Pixels

Niepewność co do planów niemieckiego rządu dotyczących zielonego wodoru narasta po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który niedawno uznał, że alokacja 60 miliardów euro na rzecz Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF) była sprzeczna z konstytucją.

Hydrogen Insight informuje, że rzecznik niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Działań Klimatycznych (BMWK) nie był w stanie dostarczyć szczegółowych informacji na temat wpływu orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego na finansowanie programów takich jak H2Global. Projekt ten ma na celu subsydiowanie importu zielonego wodoru. Jednakże rząd federalny niemiecki podkreślił, że bacznie przygląda się konsekwencjom tego orzeczenia i pracuje nad znalezieniem sposobów na kontynuację przyjętych środków, aby wdrożyć program H2Global.

Rząd niemiecki również zapowiedział rozpoczęcie budowy sieci rurociągów wodorowych w 2025 roku, która do 2032 roku będzie miała długość 9700 km. Te działania są częścią szeroko zakrojonych działań mających na celu rozwój infrastruktury wodorowej i promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego.

W sierpniu niemiecki rząd zatwierdził alokację 18,6 mld euro z Krajowego Funduszu Transformacji (KTF) na projekty związane z wodorem w latach 2024–2027 z planem wydatku 3,8 mld euro na przyszły rok z budżetu federalnego na 2024 rok – pisze Hydrogen Insight.

Zeszłotygodniowe odwołanie głosowania parlamentarnego w sprawie przyjęcia budżetu na przyszły rok oraz argumentacja Komisji Budżetowej Bundestagu wskazuje na konieczność opracowania nowego budżetu państwa. To może wpłynąć na realizację wcześniej planowanych wydatków na setki miliardów euro w różnych departamentach rządowych.

Obecnie nie jest jasne, które programy związane z wodorem będą mogły być realizowane zgodnie z pierwotnym planem. Fundusz klimatyczny otrzymuje również wpływy ze sprzedaży certyfikatów emisji oraz opłat za emisję CO2 od paliw kopalnych, jednakże nie są one wystarczające, aby pokryć brakujące obecnie 60 miliardów euro – czytamy w artykule Hydrogen Insight.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie 60 miliardów euro, które pierwotnie miały być przeznaczone na walkę z pandemią Covid-19, ale zostały przekierowane na nowy fundusz klimatyczny. Trybunał uznał, że zgodnie z niemiecką konstytucją te środki mogą być przeznaczone jedynie na działania związane z pandemią, a nie na cele związane z transformacją energetyczną. W rezultacie cała suma została usunięta z budżetu klimatycznego. To oznacza, że rząd nie może pożyczyć dodatkowych 60 miliardów euro ani podnieść podatków, aby zrekompensować tę stratę. Konflikt w rządzie może się nasilić, ponieważ partnerzy koalicyjni zwłaszcza FDP mogą sprzeciwić się próbom zebrania tej kwoty przez Socjaldemokratów i Zielonych, co może zdestabilizować koalicję rządzącą.

Hydrogen Insight / Mateusz Gibała

Szwedzki gigant rozpoczął budowę gigafabryki w Niemczech


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Warszawa, 17.07.2025. Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie, 17 bm. (sko) PAP/Marcin Obara

Senatorowie poparli mocniejszą liberalizację przepisów dla wiatraków

Prace parlamentarne nad rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych są na finiszu. Najpóźniej w przyszłym tygodniu Sejm...

Udostępnij:

Facebook X X X