Niemcy dopuszczą Huawei do budowy sieci 5G

14 października 2019, 14:15 Alert
niemcy
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Niemiecki rząd federalny chce dopuścić chiński koncern Huawei do budowy infrastruktury dla sieci 5G, o czym poinformował Handelsblatt powołując się na obecny projekt Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur – red.) w sprawie wymagań bezpieczeństwa dla sieci telekomunikacyjnych.

Niemcy, Huawei i 5G

Tygodnik Der Spiegel zwraca z kolei uwagę, że w niemieckiej ustawie o telekomunikacji nie było klauzuli blokującej dostęp Huawei do rynku. „Handelsblatt” informuje teraz, że decyzję należy opublikować w najbliższych dniach, a następnie omówić z firmami i stowarzyszeniami.

Według gazety, zwłaszcza interwencja urzędu kanclerskiego powinna była zapobiec ostrzejszej wersji wymagań. W kręgach rządowych mówi się, że kanclerz Angela Merkel (CDU) obawia się pogorszenia stosunków z Chinami. Decyzja, że ​​Huawei może teraz również dostarczać komponenty do niemieckiej sieci 5G, spotkała się z krytyką SPD. Zajmujący się polityką zagraniczną polityk SPD Nils Schmid powiedział, że „poważnym błędem było dopuszczenie Huawei do sieci 5G”.

Spiegel/Handelsblatt/Michał Perzyński

Unia Europejska ​​ostrzega przed korzystaniem z sieci 5G od Huawei