Niemcy i Litwini idą do sądu z Gazpromem | Afryka przeciwko chińskiemu kolonializmowi | CNOOC szturmuje Arktykę

10 czerwca 2013, 11:00 Alert

RWE idzie do sądu z Gazpromem

Rozmowy RWE-Gazprom nie przyniosły porozumienia. Niemcy zwrócą się do Sądu Arbitrażowego w Wiedniu o rozstrzygnięcie sporu cenowego z Rosjanami. RWE podkreśla, że ceny oferowane przez Gazprom są nadal indeksowane z ceną ropy naftowej, tymczasem firma musi walczyć o klienta mającego do wyboru dużo lepszą cenę za surowiec norweski i gaz z rynku spotowego. W zeszłym roku podobny spór Rosjan z E.on-em zakończył się przyznaniem rabatu cenowego przez Gazprom. Werdykt Sądu w Wiedniu powinien zostać ogłoszony do miesiąca.

Litewski sąd potrzebuje czasu

Także Litwini spierają się o ceny gazu od Gazpromu. Litewski Sąd Najwyższy odłożył w czasie rozprawę w sprawie skargi Gazpromu na odwołanie się Wilna do Sądu Arbitrażowego w Sztokholme w sprawie cen gazu. Wysłuchanie w tej sprawie odbędzie się 18 czerwca. Gazprom odwołal się od decyzji Sądu Apelacyjnego z 17 grudnia 2012 roku o przekazaniu sprawy cen gazu dla Litwy Sądowi w Sztokholmie. Rosjanie argumentują swą skargę złamaniem umowy gazowej między nimi a Lietuvos Dujos.

Rosjanie znów naciskają ws. Belene

Rosatom zaoferował wycofanie żądania 1,25 mld euro kary od Bułgarskiej Państwowej Firmy Elektrycznej jeżeli Bułgaria wróci do projektu elektrowni atomowej Belene. Oferta została przedstawiona przez wiceministra energetyki Rosji Anatolija Janowskiego podczas wizyty w Bułgarii w zeszły piątek. Poprzedni rząd w Sofii wycofał się z Belene, oceniając, że projekt jest nieopłacalny. Budowa obiektu ciągnie się od lat osiemdziesiątych. Była ona w praktyce zamrożona od 2009 roku, kiedy to niemieckie RWE wycofało swoje udziały.

Gabon chce uniezależnić się od Sinopecu. Afryka protestuje przeciwko chińskiemu kolonializmowi

Afrykańskie państwo zamierza odzyskać aktywa od naftowego giganta z Chin – Sinopecu. Kraje afrykańskie coraz głośniej mówią o eksploatacji ich kontynentu przez Państwo Środka. Dyrektor Centralnego Banku Nigerii Lamido Sanusi wspomniał wręcz w wywiadzie dla Financial Times o chińskim kolonializmie. Tymczasem w Ghanie zatrzymano 168 Chińczyków za nielegalne wydobycie złota. Chiny forsowały do tej pory w Afryce politykę „przyspieszonego zaangażowania” w celu pozyskania dostępu do tamtejszych surowców. Zamierzają je zamieniać na ogromne pożyczki i inwestycje. Nowy prezydent Chin Xi Jinping odbył tournee po Afryce w marcu.

CNOOC szturmuje Arktykę

CNOOC jest pierwszą chińską firmą która będzie szukać ropy naftowej w Arktyce. W tym celu łączy siły z Islandczykami z Eykon Energy. Dzieje się to miesiąc po uzyskaniu przez Pekin stanowiska stałego obserwatora przy Radzie Arktycznej. Z kolei Islandia jest pierwszym krajem europejskim, który podpisał z Chinami umowę o strefie wolnego handlu. Islandia potrzebuje dopływu kapitału by skorzystać z surowców skrytych pod arktycznym lodem. Państwo Środka posiada go i jednocześnie jest perspektywicznym rynkiem zbytu dla islandzkich węglowodorów w przyszłości.