AlertEnergetykaGaz.

Niemcy wciąż sprowadzają LNG z Rosji, a Gazprom może przykręcić śrubę kryzysu energetycznego

Dostawa LNG do Eemshaven. Fot Gasunie.

Dostawa LNG do Eemshaven. Fot Gasunie.

Instytut Światowej Ekonomii z Kiel ustalił, że chociaż Niemcy porzuciły dostawy gazu z Rosji z pomocą gazociągów, odbierają go wciąż w formie skroplonej przez gazoporty w Belgii. Tymczasem Gazprom ogranicza dostawy przez Ukrainę i Turcję.

Naukowcy z Kiel obliczyli, że Niemcy sprowadzają LNG z Rosji w ilości 5 mld m sześc. rocznie. Czyli 5-6 procent zużycia w ich kraju. Jednakże dostawy gazu skroplonego pochodzenia rosyjskiego notują rekord w Europie. Ośrodek ICIS szacuje, że 13 procent dostaw LNG na Stary Kontynent pochodzi z Rosji trafiając głównie do Francji, Holandii i Belgii. Według Handelsblatta ten sposób Europejczycy zapłacili Rosjanom koło 27 mld euro.

Instytut Światowej Ekonomii szacuje, że nie będzie problemu z dostawami gazu w Europie tej zimy, ale należy się przygotować na następny sezon grzewczy, w którym będzie trudniej uzupełnić zapasy w magazynach, szczególnie jeśli Rosja zatrzyma eksport gazociągami przez Ukrainę i Turcję.

BiznesAlert.pl informował, że Rosjanie zmniejszają już dostawy gazu do Europy a źródła Reutersa tłumaczą to działanie ciepłą pogodą zmniejszającą popyt. Dostawy gazu w pierwszym tygodniu Nowego Roku przez Ukrainę spadły o 15 procent, sięgając 35 mln m sześc. dziennie ósmego stycznia.

Dostawy przez Turkish Stream do Bułgarii i na Bałkany spadły zaś o 21 procent do 23,4 mln m sześc. dziennie. Trwa spór o płatności za przesył gazu z Rosji przez Czechy, bo tamtejszy operator NET4GAS wciąż nie otrzymał płatności od Gazpromu, o czym informował premier Jozef Sikela.

Naukowcy z Kiel sugerują, że należy zmniejszyć zużycie gazu w Niemczech o 20 procent, proponują także inwestycje w gaz łupkowy oraz powrót do energetyki jądrowej, czyli rozwiązania niepopularne w niemieckiej opinii publicznej.

NDR/ICIS/Handelsblatt/Upstream Online/Wojciech Jakóbik

Czeski operator nie otrzymał zapłaty od Gazpromu za przesył gazu


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X