AlertEnergetyka

Niemcy chcą importować zielony wodór z Algierii na dużą skalę

Flaga Algierii. Źródło: freepik

Flaga Algierii. Źródło: freepik

Niemiecka strategia energetyczna przewiduje zastąpienie gazu ziemnego zielonym wodorem, którego spalanie nie wiąże się z emisjami CO2. Okazuje się, że nasi zachodni sąsiedzi będą importować wodór z Algierii.

Niemcy będą importować wodór z Algierii

Według prognozy Niemieckiej Agencji Energetycznej do 2030 roku zapotrzebowanie na wodór wzrośnie do 90 do 110 TWh oraz 420 do 700 TWh w 2045 roku. W 2045 Niemcy planują ostatecznie odejść od zużycia gazu ziemnego. Produkcja krajowa wodoru będzie mogła jedynie zaspokoić 15 procent prognozowanych potrzeb, dlatego Niemcy szukają źródeł importu dużych ilości wodoru z zagranicy.

Czołowy niemiecki importer gazu VNG AG i algierskie przedsiębiorstwo energetyczne Sonatrach podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie wytwarzania zielonego wodoru w celu importu wodoru z Algierii do Niemiec.

Sonatrach jest największą firmą energetyczną w Afryce. Jest to państwowa spółka, która obecnie zajmuje się głównie wydobyciem, transportem i eksportem gazu. Natomiast VNG dysponuje znacznymi możliwościami dystrybucji tego surowca w Niemczech, bo posiada potencjalnie ważne aktywa infrastruktury wodorowej we wschodnich Niemczech poprzez swoją niezależną spółkę zależną ONTRAS Gastransport GmbH oraz magazyny, które należą do jej spółki zależnej VNG Gasspeicher GmbH.

– Sontrach jest częścią algierskiej krajowej mapy drogowej dotyczącej wodoru, której celem jest uruchomienie projektów pilotażowych do 2030 roku. Międzynarodowe połączenie infrastrukturalne między Algierią a Europą, które może być wykorzystane do transportu zielonego wodoru, a także dostępność potencjału energii słonecznej, pozwala nam realizować długoterminową strategię realizacji projektów zielonego wodoru po konkurencyjnych cenach – tłumaczył Hans-Joachim Polk, członek zarządu VNG.

Aleksandra Fedorska


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X