Niemcy jadą robić biznes na Ukrainie a Polacy już tam są

3 kwietnia 2023, 06:30 Alert

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Robert Habeck odwiedził Kijów z delegacją biznesową zapowiadając chęć współpracy jeszcze przed odparciem inwazji rosyjskiej. Polacy kontynuują ją pomimo działań zbrojnych.

Robert Habeck. Źródło: Wikicommons
Robert Habeck. Źródło: Wikicommons

Habeck pojawił się w Kijowie 3 kwietnia wraz z przedstawicielami sektora energetycznego, by rozmawiać o współpracy i odbudowie Ukrainy po wojnie. To jego pierwsza wizyta nad Dnieprem od inwazji Rosji z 24 lutego. Powiedział, że konkretne decyzje biznesowe o współpracy z Kijowem już zapadły albo zostaną niebawem ogłoszone. – Odbudowa rusza teraz, nie po podpisaniu porozumienia pokojowego – powiedział Siegfried Russwurm, przewodniczący Federacji Przemysłu Niemieckiego (BDI).

Firmy niemieckie spotkają się w Kijowie z intensywną obecnością Polaków, którzy mają biuro PGNiG w Kijowie i są zaangażowani w poszukiwanie oraz wydobycie węglowodorów na Zakarpaciu. Trwają rozważania na temat możliwości przeprowadzenia odwiertów pomimo działań zbrojnych. PGNiG i ERU handlują gazem ziemnym, w tym skroplonym z USA. Warszawa rozważa także inwestycje w ukraiński sektor ciepłowniczy.

Die Welt/Wojciech Jakóbik

Orlen i PGNiG pomogą odbudować Ukrainę po wojnie