W Niemczech planowane jest nowe prawo dotyczące składowania odpadów radioaktywnych. Firmy energetyczne mogą być zmuszone do wydania miliardów euro na ten cel.
Agencja Reutera zdobyła dostęp do harmonogramu prac niemieckiego Ministerstwa Gospodarki. Zgodnie z nim 3 sierpnia br. niemiecki rząd ma przyjąć nowe prawo dotyczące składowania odpadów z elektrowni jądrowych.
Fundusz
Nowe prawo przewiduje, że cztery niemieckie firmy energetyczne działające na rynku energii jądrowej: E.ON, RWE, EnBW i Vattenfall będą musiała dołożyć środki do zarządzanego przez państwo specjalnego funduszu utylizacji odpadów radioaktywnych. Koszt dla tych firm ma wynieść łącznie 23,3 mld euro.
Transfer ma się odbywać w ratach. Pierwsza, w wysokości 17,2 mld euro (łącznie dla wszystkich czterech firm) ma się znaleźć na koncie funduszu nie później niż na początku 2017 r.
Nowe prawo może zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Harmonogram Ministerstwa przewiduje, że Bundestag, izba niższa parlamentu, zagłosuje nad nim na początku listopada br., a do Bundesratu, izby wyższej, trafi on pod koniec tego samego miesiąca. Następnie będzie ono mógł wejść w życie.
Energiewende
Niemcy po katastrofie w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukuszimie dążą do całkowitego usunięcia elektrowni jądrowych ze swojego miksu energetycznego i zastąpienia ich głównie przez energię odnawialną. Ten proces został nazwany Energiewende, dosł. zmiana, transformacja energetyczna.
Elektrownie jądrowe mają przestać działać do 2022 r. Na razie to źródło energii odpowiada za ok. 15 proc. energii produkowanej w Niemczech (źródło TUTAJ).
Fundusz tworzony przez niemiecki rząd ma rozwiązywać kwestię odpadów. Są one radioaktywne, więc należy je odpowiednio utylizować i minimalizować ryzyko zaszkodzenia środowisku poprzez nieodpowiednie sposoby składowania.