Niemcy oskarżają Rosję o cyberatak. Polska się solidaryzuje, a Unia szykuje sankcje

4 maja 2024, 14:00 Alert

Rosyjska grupa hakerska APT28 atakuje w Czechach i Niemczech. Berlin oskarżył Moskwę o państwowy cyberterroryzm. Polska się solidaryzuje, a Unia Europejska wprowadzi sankcje za cyberataki tej grupy.

fot. Pixabay

Czechy oraz Niemcy ujawniły ataki cybernetyczne z udziałem grupy hakerskiej APT28 działającej z Rosji, do których doszło w 2023 roku. Objęły między innymi stronę internetową resortu spraw zagranicznych oraz skrzynki mailowe. W Niemczech doszło do ataków na skrzynki mailowe polityków rządzącej partii socjalistycznej SPD.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oskarżyła Rosję o państwowy cyberatak na Niemcy. Unia Europejska i NATO uznały ataki APT28 za operację służb rosyjskich. NATO, w tym Polska, wyraziły solidarność z krajami, które stały się ofiarami ataków.

– Nasze stanowisko w tej sprawie wyrażone jest w oświadczeniach Unii Europejskiej i NATO. Wzywamy wszystkie państwa, w tym szczególnie Rosję, firmy prywatne i osoby fizyczne do przestrzegania zasad odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni – podało ministerstwo spraw zagranicznych RP. – W obliczu ciągłego wzrostu zagrożeń w cyberprzestrzeni, Polska aktywnie działa na rzecz ochrony krajowej infrastruktury krytycznej, budowania odporności i wzmacniania cyberobrony.

Unia Europejska ma przyjąć dodatkowe sankcje wobec Rosji za ataki cybernetyczne na Czechy i Niemcy.

MSZ / Wojciech Jakóbik