Protesty przeciwko zamykaniu atomu w Niemczech

14 września 2020, 06:00 Alert
Demonstracja w obronie atomu w Niemczech. Fot.: Nuklearia
Demonstracja w obronie atomu w Niemczech. Fot.: Nuklearia

Trwają protesty przeciwko zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech. Organizuje je organizacja Nuklearia wykształcona z Partii Piratów i domagająca się uwzględnienia atomu w miksie energetycznym.

– Doszliśmy do wniosku, że chociaż Odnawialne Źródła Energii są doskonałym wyborem w określonych scenariuszach i zastosowaniach, same w sobie nie wystarczą do zaopatrzenia w energię nowoczesnego społeczeństwa przemysłowego. Z tego względu uznaliśmy energetykę jądrową za ultraniskoemisyjną opcję o wysokiej gęstości energetycznej – czytamy na stronie Nuklearii.

Organizacja deklaruje gotowość do organizacji konferencji, spotkań i wystąpień publicznych w celu wytworzenia lobby pronuklearnego mającego stanowić alternatywę do lobbystów antynuklearnych, którzy zdaniem Nuklearii zdominowali debatę publiczną w Niemczech.

Członkowie tej organizacji demonstrują w obronie elektrowni jądrowych przez cały wrzesień w ramach akcji SAVEGER6 mającej na celu uchronić istniejące obiekty nuklearne w Niemczech przed zamknięciem zaplanowanym przez rząd do 2022 roku. – Domagamy się zamknięcia węgla i uruchomienia atomu – informują organizatorzy. Pierwsze demonstracje odbyły się już pod elektrowniami Brokdorf, Emsland i Grohnde. Kolejne mają się odbyć przy elektrowniach Isar, Gundremmingen oraz Neckarwestheim.

Nuklearia/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Jest pomysł na model finansowania polskiego atomu