Jakóbik: Danse macabre z dyktatorem

20 sierpnia 2018, 07:31 Bezpieczeństwo

Kanclerz Niemiec spotkała się z prezydentem Władimirem Putinem, który włada reżimem prowadzącym wojny w Syrii i na Ukrainie. Angela Merkel liczy na układ kończący kryzys w relacjach Zachodu z Rosją, bo chce z nią zarabiać na Nord Stream 2. Rosjanie wychodzą z izolacji, czego symbolem może być taniec Putina na weselu minister spraw zagranicznych Austrii. Czy będzie to danse macabre nad grobem świata atlantyckiego? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Taniec Putina z minister spraw zagranicznych Austrii na jej weselu z wrakiem samolotu zestrzelonego przez rosyjskich bojowników na Ukrainie. Fotomontaż z sieci
Taniec Putina z minister spraw zagranicznych Austrii na jej weselu z wrakiem samolotu zestrzelonego przez rosyjskich bojowników na Ukrainie. Fotomontaż z sieci

Przepychanie Nord Stream 2

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że rozmowy z Władimirem Putinem mają posłużyć rozstrzygnięciu sporów o Syrię i Ukrainę, z dyskusją o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Są one zagrożone projektem Nord Stream 2, który realizują wspólnie Niemcy i Rosja. Merkel zadeklarowała, że dostawy przez Ukrainę muszą zostać utrzymane, a Putin przypomniał, że muszą być opłacalne ekonomicznie. Bilateralne rozmowy Rosja-Niemcy o Nord Stream 2 to presja na Komisję Europejską i Ukrainę w procesie trójstronnym podjętym z udziałem ich oraz Federacji Rosyjskiej, która zyskuje w rozmowach wsparcie z Berlina. Można więc uznać rozmowy w Niemczech za zewnętrzną ingerencję uderzającą w mechanizmy unijne, które mają zagwarantować racjonalny układ o dostawach przez terytorium ukraińskie. Rozmowy polityków o Nord Stream 2 to zaprzeczenie tezy o czysto biznesowym charakterze tej inwestycji powtarzanej przez jej zwolenników. Warto zaznaczyć, że w Berlinie nie było mowy o zatrzymaniu lub opóźnieniu Nord Stream 2. To drugie jest jednak możliwe przez postawę Danii, która nie wydała jeszcze decyzji odnośnie dwóch propozycji tras przez jej terytorium. Ocena nowej opcji z pominięciem duńskich wód terytorialnych może zająć nawet rok, co ustalił BiznesAlert.pl.

Jakóbik: Zaklinanie Nord Stream 2

Układ na Bliskim Wschodzie z pominięciem USA?

Financial Times wspomina, że kanclerz liczy na wsparcie Rosji przy odbudowie Syrii, zakończeniu kryzysu uchodźczego. Widzi rolę dla dyktatora Baszara Asada w przyszłym systemie władzy w Damaszku. Niemcy chcą także rozmawiać o przyszłości porozumienia nuklearnego z Iranem. USA chcą nowego układu i wycofują się ze starego, przez co wrócą sankcje uderzające w eksport ropy irańskiej, atrakcyjnej dla Europejczyków. Rozmowy w Berlinie należy postrzegać w kontekście spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z jego rosyjskim odpowiednikiem w Helsinkach. Oba spotkania nie przyniosły rozstrzygnięć. Kanclerz proponuje układ w sprawie Iranu, który może zmniejszyć rolę USA, a poprawić pozycję byłego pułkownika KGB. Wskutek tej rywalizacji, Trump i Merkel dali Putinowi miejsce przy stole po kilku latach ostracyzmu wywołanego agresją na Ukrainie i w Syrii. Normalizacja pomimo braku ustępstw na Ukrainie i w Syrii byłaby sukcesem Rosji. Na razie prowadzone są rozmowy na ten temat i sam proces jest korzystny dla Kremla.

W interesie krajów jak Polska jest wzmacnianie mechanizmów wspólnotowych w UE i NATO, legitymizowanie roli Komisji Europejskiej w relacjach z Rosją i kwestionowanie bilateralnych układów Niemiec i Rosji w sprawie regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W interesie Polski jest dalsze podważanie wiarygodności projektu Nord Stream 2, który nie jest przesądzony. W tym celu należy wykorzystać relacje z Waszyngtonem, który prowadzi coraz bardziej asertywną politykę wobec Niemiec. Warunkiem jest jednak obrona wspólnej polityki europejskiej zamiast wzmacniania tendencji odśrodkowych prowokowanych przez postawę Republiki Federalnej Niemiec. Jednocześnie istotne jest wzmacnianie Trójmorza, inicjatywy Wschodniej Flanki, współpracy w sektorze LNG i infrastruktury z USA, to znaczy mechanizmów wspomagających, na miarę potencjału ich i polskiej dyplomacji.

https://biznesalert.pl/nord-stream-2-dana-trasa

Taniec weselny nad grobem

W tym kontekście prezentuje się symbolicznie wizyta Władimira Putina na ślubie minister spraw zagranicznych Austrii Karin Kneissel i ich zdjęcie w tańcu. Jeżeli nastąpi ponowne zbliżenie Zachodu z Rosją kosztem Syrii i Ukrainy, publicyści będą mogli odczytać symboliczny taniec weselny jako danse macabre nad grobem świata atlantyckiego, który próbował w przeszłości narzucić światu standardy moralne. Konkury o względy Putina między Trumpem a Merkel mogą doprowadzić do nowej Jałty i koncertu mocarstw, który będzie podkopywał mechanizmy multilateralne z Unii Europejskiej oraz NATO. Będzie to kolejny element erozji systemu międzynarodowego opartego na wartościach i prymacie świata transatlantyckiego. Czy Europejczycy zatańczą taniec śmierci na własnym grobie?