Niemcy rozmontują elektrownię jądrową z budowniczymi atomu w Polsce

31 maja 2024, 16:30 Alert

Niemieckie RWE otrzymało trzecią licencję niezbędną do demontażu elektrowni jądrowej Gundremmingen. Pomoże amerykański Westinghouse znany z projektu atomu na Pomorzu w Polsce.

Reaktor B w Gundremmingen o mocy 1284 MW został odłączony w 2017 roku a C o mocy 1288 MW z końcem 2021 roku. Bawarskie ministerstwo środowiska oraz ochrony konsumentów pozwoli na finał demontażu rozpoczętego dwiema wcześniejszymi licencjami. Prace potrwają do 2030 roku. Niemcy nie porzuciły planu odejścia od energetyki jądrowej pomimo kryzysu energetycznego oraz inwazji Rosji na Ukrainie. Ostatnie bloki jądrowe zostały odłączone wiosną 2023 roku.

Kontrakt na demontaż Gundremmingen przypadł w grudniu 2021 roku firmie amerykańskiej Westinghouse. To podmiot związany z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi umową projektową w konsorcjum z Bechtel dotyczącą budowy atomu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Polacy oficjalnie chcą mieć pierwszy reaktor w 2033 roku, ale już deklarują, że może dojść do dwuletniego opóźnienia.

World Nuclear News / Wojciech Jakóbik

Błażowski: Jak śmiecie zamykać atom? Zapraszamy Gretę do wspólnego protestu