Niemiecka firma telekomunikacyjna wybrała Huawei na partnera przy 5G

12 grudnia 2019, 11:15 Alert
cyberbezpieczeństwo cyberatak cybersieć
fot. pixabay.com

Telefónica Deutschland zdenerwowała inwestorów w środę rano, ogłaszając plany ograniczenia dywidend i pompowania dodatkowych funduszy na wdrożenie 5G, wykorzystując chińskiego Huawei i fińską Nokię jako dostawców sieci dostępu radiowego (RAN). Wybór Huawei jest ryzykowny ze względu na obawy polityczne dotyczące chińskiego dostawcy, ale Telefónica wydaje się zdeterminowana, aby pchnąć sprawy naprzód, szacując szanse na przejęcie udziału w rynku od Vodafone i lidera rynku Deutsche Telekom, który opóźnił wszelkie decyzje dotyczące dostawców 5G, dopóki rząd nie wyjaśni swojego stanowiska.

Skutki wyboru Huawei

– Telefónica Deutschland planuje współpracować z Nokią i Huawei we wdrażaniu 5G, pod warunkiem, że dostawcy będą spełniać wymogi bezpieczeństwa określone przez niemieckie organy regulacyjne – powiedział rzecznik firmy. Akcje spółki spadły o 3 procent po tym, jak zaproponowała ona dywidendę w wysokości 0,17 euro za rok 2019, w porównaniu z 0,27 euro w ubiegłym roku. Jednocześnie Telefónica obiecała zainwestować od 17-18 procent swoich przychodów w wydatki inwestycyjne na pokrycie kosztów wdrożenia sieci 5G.

Reakcja rynku sugeruje, że inwestorzy nie są jeszcze przekonani do planu wdrożenia sieci 5G. Ujawniając szczegóły swoich planów inwestycyjnych 5G, Telefónica zapowiedziała, że ​​zamierza zakończyć wdrożenie w Berlinie, Hamburgu, Monachium, Kolonii i Frankfurcie do końca 2021 roku. Rok później chce objąć siecią 30 miast i 16 milionów ludzi. Firma uzasadniła swój wybór Huawei i Nokii opisując ich jako „sprawdzonych partnerów strategicznych”, wskazując, że już dostarczają sprzęt RAN dla swojej istniejącej sieci.

Przejście na mniej kontrowersyjnego dostawcę niż Huawei może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Brytyjski Vodafone, który również opiera się na Huawei, mówi, że zakaz 5G dla chińskich dostawców zmusiłby go również do wymiany sprzętu 4G, ponieważ sprzęt różnych dostawców nie jest kompatybilny. Jak mówi rzecznik spółki, Telefónica nie wybrała jeszcze dostawcy sieci podstawowej 5G, ale zamierza wybrać jednego w przyszłym roku.
Dzisiejsze wiadomości pojawiają się kilka dni po tym, jak Deutsche Telekom wstrzymało jakiekolwiek decyzje dotyczące dostawców 5G, dopóki niemiecki rząd nie podejmie zdecydowanej decyzji o zakazie Huawei. „W związku z niejasną sytuacją polityczną nie zawieramy obecnie żadnych umów 5G – z żadnym sprzedawcą” – powiedział Reuterowi.

Light Reading/Michał Perzyński

FT: Unia Europejska będzie musiała wybrać sojusz z USA zamiast Chin