Niemiecka kanclerz Angela Merkel otworzy 19 marca forum biznesowe Niemcy-Ukraina. Trwają spekulacje na temat potencjalnego zaangażowania Niemców w rozwój ukraińskiego sektora gazowego i wodorowego w ramach odpowiedzi na obawy Kijowa wobec spornego projektu Nord Stream 2.
Ukraińcy rozważają dalszą prywatyzację sektora energetycznego i ciepłowniczego. Zgłaszają obawy względem gazociągu Nord Stream 2, który może stanowić w przyszłości alternatywny szlak dostaw gazu do Niemiec z pominięciem ich terytorium. Porozumienie tymczasowe Komisja Europejska-Ukraina-Rosja z 2019 roku ustanowiło kontrakt o tymczasowych dostawach do 2024 roku.
Media podawały informację, że Niemcy mogliby zaangażować się w modernizację sektora gazowego i inwestycje w wodór na Ukrainie w celu odpowiedzi na te obawy Kijowa. Niemcy i Ukraina podpisały w 2020 roku wspólną deklarację o woli rozwoju partnerstwa energetycznego na rzecz efektywności energetycznej, modernizacji sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego, rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Foreign Brief/Wojciech Jakóbik
Giers: Polska może współpracować z Ukrainą przy wodorze. Jest jeszcze biogaz (ROZMOWA)