AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Uniper wyłączy wszystkie elektrownie na węgiel kamienny z wyjątkiem Datteln

Elektrownia Datteln 4. Źródło: Uniper

Elektrownia Datteln 4. Źródło: Uniper

Elektrownia węglowa w Datteln zostanie uruchomiona pomimo decyzji Niemiec o odejściu od węgla. Uniper chce dobrowolnie zamknąć wszystkie inne elektrownie na węgiel kamienny.

Co dalej z Datteln?

Koncern energetyczny Uniper chce stopniowo wyłączać swoje elektrownie węglowe po uruchomieniu kontrowersyjnej elektrowni w Datteln. Prezes firmy Andreas Schierenbeck ogłosił, że grupa chce “aktywnie i konstruktywnie przyczynić się do szybkiego wyjścia z wytwarzania energii elektrycznej z węgla w Niemczech”. – Chcemy wysłać sygnał, że po dyskusjach w ostatnich latach przyszedł czas na działania – powiedział. W innych krajach, na przykład w Rosji, Uniper nadal obsługuje elektrownie węglowe.

W Niemczech Uniper ma najpierw zamknąć elektrownie opalane węglem kamiennym w Gelsenkirchen i w Wilhelmshaven o łącznej mocy około 1500 megawatów, co ma nastąpić do końca 2022 roku. Kolejne elektrownie o łącznej mocy 1400 megawatów w Staudinger w Hesji i Heyden w Nadrenia Północnej-Westfalii mają zostać wyłączone najpóźniej do końca 2025 roku. Zgodnie z zapewnieniami prezesa Unipera, powinno to ograniczyć emisje dwutlenku węgla o 40 procent do 2025 roku (w porównaniu z 1990 rokiem – red.). W efekcie Datteln 4 będzie ostatnią elektrownią na węgiel kamienny Unipera w Niemczech.

Wbrew zaleceniom komisji węglowej elektrownia o mocy 1100 megawatów w Datteln w Zagłębiu Ruhry ma zostać uruchomiona latem, czemu stanowczo sprzeciwiają się organizacje ekologiczne. Rząd federalny obiecał, że dodatkowe moce węgla kamiennego zostaną wyłączone z sieci, tak że nie zostaną wygenerowane dodatkowe gazy cieplarniane.

Uniper podkreślił, że planowane wyłączenia są dobrowolne. Niemiecka ustawa o odejściu od węgla przewiduje, że operatorzy elektrowni opalanych węglem kamiennym mogą składać wnioski o wycofanie z eksploatacji z tytułu rekompensat do 2026 roku.

Die Zeit/Michał Perzyński

Perzyński: Zagubiona elektrownia w Niemczech


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Udostępnij:

Facebook X X X