Ustawa odległościowa spowodowała zastój energetyki wiatrowej w Niemczech

30 stycznia 2020, 06:00 Alert

W 2019 roku w Niemczech powstało zaledwie 1078 MW mocy z turbin wiatrowych, co oznacza spadek o 55 procent w stosunku do 2018 procent. To najgorszy wynik od 20 lat. Jest to efekt tzw. ustawy odległościowej, która zabrania stawiania nowych turbin w promieniu jednego kilometra od budynków mieszkalnych.

fot. Pixabay

Skutki ustawy odległościowej w Niemczech

W sumie na koniec grudnia 2019 roku w Niemczech funkcjonowało 29 456 turbin o łącznej mocy 53 912 MW. Średnia wielkość turbiny wynosiła 3,3 MW, co stanowi wzrost o 3 procent w stosunku do 2018 roku. Największy udział nowych mocy produkcyjnych miała Brandenburgia (22 procent), a Dolna Saksonia i Nadrenia Północna-Westfalia zajmowały drugie i trzecie miejsce. Tylko Meklemburgia-Pomorze Przednie i Nadrenia-Palatynat spośród innych regionów niemieckich były w stanie osiągnąć wzrost udziału mocy z wiatru powyżej 100 MW.

W 2019 roku złożonych zostałe zostały wnioski na budowę lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 3675 MW, ale wydano zgodę tylko na 1847 MW. Niski poziom konkurencji znalazł również odzwierciedlenie w cenie energii, która w 2019 roku zbliżała się do maksymalnej dopuszczalnej wartości 62 euro za megawatogodzinę. W 2019 roku lądowe farmy wiatrowe wytworzyły w Niemczech 106 TWh , co oznacza wzrost o 13 procent w stosunku do 2018 roku.

Niemieckie organizacje branżowe zwracają uwagę, że w kontekście transformacji energetycznej (tzw. Energiewende), odejściu od energetyki jądrowej i stopniowemu odchodzeniu od węgla, taki zastój jest szczególnie niebezpieczny – w firmach zanosi się na zwolnienia na poziomie 25 procent, a Niemcy oddalają się od celów klimatycznych praktycznie na własne życzenie. W tym tygodniu było to przedmiotem otwartego sporu pomiędzy minister środowiska Svenją Schulze (SPD) a ministrem gospodarki Peterem Altmaierem (CDU). Na łamach na łamach Neue Osnabruecker Zeitung Schulze oskarżyła Altmaiera, że ten jest osobiście odpowiedzialny za zastój energetyki wiatrowej w Niemczech.

reNews/Michał Perzyński

SPD i CDU ścierają się o ustawę odległościową i budowę nowych turbin w Niemczech