W Niemczech odnotowano rekordowe moce ze źródeł wiatrowych

16 stycznia 2019, 17:45 Alert

W ubiegłą niedzielę niemiecki operator elektroenergetycznej sieci przesyłowej 50 Hertz miał do dyspozycji rekordową moc ze źródeł wiatrowych, która przekroczyła zapotrzebowanie na obszarze kontrowanym przez tego operatora.

Farmy wiatrowe na Podkarpaciu. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Farmy wiatrowe na Podkarpaciu. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
Jak informuje 50 Hertz, 13 stycznia o godzinie 20:45 jego centrum zarządzania system przesyłowym zarejestrowało ponad 16 GW mocy pochodzącej z elektrowni wiatrowych. Operator zaznacza, że tym czasie obszar kontrolowany przez 50Hertz mógł być całkowicie zasilony energią wiatrową i pozostałaby jeszcze nadwyżka.

Andreas John, dyrektor ds. zarządzania systemem w 50Hertz zapewnił, że centrum zarządzania siecią w Neuenhagen pod Berlinem miało cały czas sytuację pod kontrolą.W obszarze kontrolnym 50Hertz na koniec ubiegłego roku było zainstalowanych 19,4 GW mocy w elektrowniach wiatrowych.

50 Hertz zarządza siecią przesyłowa na obszarze północno-wschodnich Niemczech, którą łączą z siecią w Polsce dwa połączenia: na północy Krajnik – Vierraden oraz na południu Mikulowa – Hagenwerder. Jednak to pierwsze połączenie jest nieczynne, do czasu zakończenie inwestycji, która mają chronić polską sieć przed niekontrolowanymi przepływami energii, właśnie z farm wiatrowych na zlokalizowanych na północy Niemiec. Natomiast na połączeniu na południu takie inwestycje już zrealizowano poprzez instalację tzw. przesuwników fazowych.

CIRE.PL/ 50 Hertz