Niemcy poza Nord Stream 2 mogą wesprzeć gazoport Rosji pomimo sprawy Nawalnego

19 września 2020, 16:00 Alert

Der Spiegel ustalił, że rząd niemiecki rozważa dofinansowanie projektu Arctic LNG 2 w Rosji pomimo otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, o które jest oskarżana Kreml.

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Gazeta Spiegel podaje, że niemiecka agencja kredytowa Euler Hermes może pomóc tej inwestycji pozyskać finansowanie obliczone przez Bpifrance i opisane już na łamach BiznesAlert.pl. Euler Hermes ma zabezpieczyć 300 mln dolarów kosztu Arctic LNG 2. – Ministerstwo gospodarki jest świadome projektu Arctic LNG 2. Jednakże zgodnie z prawem niemieckim, wszelkie zagadnienia związane z możliwymi procedurami aplikacyjnymi muszą pozostać poufne – poinformował resort Spiegla. Jej źródła w rządzie przekonują, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w tej sprawie.

Arctic LNG 2 zakłada eksport do 20 mln ton LNG rocznie od 2023 roku. Byłby to największy projekt tego typu w Rosji. 80 procent gazu z tego gazoportu miałoby trafić do Azji, a 20 procent do Europy. Niemcy rozważają budowę własnych terminali do odbioru gazu skroplonego.

Zaangażowanie polityczne i finansowe Niemiec w projekt Nord Stream 2 wywołuje coraz większe kontrowersje. Komisja Europejska uznaje ten projekt za „wysoce polityczny”. Część krajów unijnych opowiada się za jego zatrzymaniem.

Der Spiegel/Wojciech Jakóbik