AlertEnergetykaGaz.

Niemcy zamierzają zbudować dwa terminale LNG do końca 2022 roku

Wizualizacja Stade LNG w Niemczech. Fot. Fluxys.

Wizualizacja Stade LNG w Niemczech. Fot. Fluxys.

Do końca tego roku zostaną oddane do użytku dwa z czterech projektowanych przez Niemcy terminali skroplonego gazu ziemnego – zapowiedział wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck. Aby umożliwić takie tempo, Berlin zapowiada daleko idącą czasową zmianę przepisów z zakresu ochrony środowiska.


– Rząd RFN zamierza jak najszybciej zmniejszyć uzależnienie kraju od rosyjskiego gazu – zapowiedział wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck. W tym celu rząd federalny m.in. stawia na duże dostawy LNG. Minister gospodarki podkreślił, że pierwsze dwa terminale pływające zlokalizowane w Brunsbütel (Schleswig-Holstein) oraz w Wilhelmshaven (w Dolnej Saksonii) będą oddane do użytku do końca tego roku. Pozostałe dwa terminale mają być gotowe w maju 2023 roku.

Minister Habeck wyjaśnił, że z reguły budowa tego rodzaju infrastruktury trwa pięć lat, ale teraz zostanie ukończona w ciągu kilku miesięcy, „z prędkością światła”. – Zrobimy coś, czego Niemcy od dawna nie doświadczyły – zaznaczył. Należy pamiętać, że Robert Habeck jest współprzewodniczącym Zielonych.

W ubiegłym tygodniu niemiecka agencja informacyjna DPA ujawniła, że rząd RFN przygotowuje przepisy, wprowadzające procedury błyskawicznego zatwierdzania budowy pływających i śródlądowych terminali LNG w północnych Niemczech. „Celem tej ustawy będzie, aby wszystkie procedury zatwierdzania projektów, wydawania licencji i koncesji, regulowania zamówień publicznych oraz konsultacji społecznych i wpływaniu na środowisko przeprowadzano o wiele szybciej, niż przy obecnych przepisach. Mamy sytuację ukrytej wojny, musimy zbudować terminale LNG błyskawicznie i dostarczyć gaz na rynek niemiecki. Inaczej będziemy mieć kolosalną katastrofę” informują wysocy funkcjonariusze niemieckiego ministerstwa gospodarki.

Powołując się na dokumenty rządowe agencja DPA informuje, że odpowiednie organy państwowe w celu szybkiej realizacji projektów terminali LNG otrzymają stosowne nowe uprawnienia. Będą to czasowe zawieszania obowiązujących obecnie wymogów, takich zwłaszcza, jak ocena oddziaływania na środowisko. W niemieckich mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się zapowiedzi “ostrych protestów” przeciwko tym uprawnieniom władz. Bardzo negatywnie oceniają ten program organizacje ekologiczne.

DPA/Teresa Wójcik

PGNiG przyspiesza dostawy LNG do Polski


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X