Pomimo protestu rolników, spółka GASCADE informuje o wstępnym porozumieniu w sprawie budowy gazociągu EUGAL, czyli niemieckiej odnogi kontrowersyjnego Nord Stream 2, przez pola uprawne.
GASCADE podaje, że doszło do podpisania wstępnego porozumienia ze Związkiem Państwowych Rolników w Saksonii. Spółka zagwarantowała, że budowa EUGAL będzie się odbywała przy pełnej przejrzystości i po podpisaniu stosownych umów z właścicielami gruntów, przez które ma przebiegać gazociąg. Porozumienie ramowe będzie wzorem do kontraktów zawieranych indywidualnie. GASCADE podaje, że to lekcja z protestów przeciwko OPAL, czyli niemieckiej odnodze istniejącego gazociągu Nord Stream 1 z Rosji.
Pracom mają towarzyszyć eksperci od jakości gleb, którzy wykluczą uszkodzenia gruntów. Po zakończeniu prac ma dojść do pełnej rekultywacji obszarów nimi objętych.
Gazociąg EUGAL ma posłużyć do transportowania gazu z niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 do Europy Środkowo-Wschodniej. Krytycy inwestycji obawiają się, że w ten sposób ugruntuje pozycję rosyjskiego Gazpromu na rynku i zagrozi projektom dywersyfikacyjnym, jak terminal LNG w Świnoujściu czy postulowany Korytarz Norweski.
Wojciech Jakóbik