Sekretarz niemieckiej SPD wzywa do „pokoju politycznego i prawnego” ws. Nord Stream 2. Niemiecka Greta odpowiada

11 stycznia 2022, 11:15 Alert
fot. Nord Stream 2
Rury. Fot. Nord Stream 2

Mimo gróźb Rosji wobec Ukrainy, niemieccy socjaldemokraci nadal popierają Nord Stream 2. Potwierdził to w poniedziałek sekretarz generalny SPD Kevin Kühnert. – Musimy zostawić za sobą fundamentalny konflikt polityczny – powiedział. Odpowiedziała mu niemiecka aktywistka klimatyczna Luisa Neubauer.

Według Kühnerta, ponadto nie należy mówić o potencjalnych konfliktach międzynarodowych, czyli o możliwym ataku Rosji na Ukrainę. Stanowisko to może świadczyć o pewnym podziale w ramach koalicji świateł drogowych, ponieważ Zieloni sprzeciwiają się Nord Stream 2 między innymi z powodu gróźb Rosji wobec Ukrainy. – Nie należy mieszać debat o Nord Stream 2 z rosyjską polityką wobec Ukrainy – powiedział Kühnert.

Jeśli chodzi o Rosję, Kühnert powiedział, że SPD cieszy się, że „mamy teraz po swojej stronie wielu zaangażowanych w dialog”, odnosząc się do negocjacji między Amerykanami i Rosjanami w Genewie. Dodał, że teraz zadaniem jest zapobieganie eskalacji konfliktu, ale „musi też istnieć polityka zanim wybuchnie gorący konflikt”. Podkreślił, że zdaniem jego partii budowa gazociągu była słuszna. – Niemiecki rząd zareagował na rosyjską politykę sankcjami wcześniej, m.in. po aneksji Krymu. Jest to nadal możliwe, na przykład w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę – podkreślił.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz niedawno określił Nord Stream 2 jako „projekt czysto prywatny”. Kühnert powiedział agencji Reuters w weekend, że gazociąg „praktycznie już działa”, a ostatnią przeszkodą pozostaje certyfikacja. Federalna Agencja Sieci (BNetzA – red.) bada obecnie, czy zostanie wydana zgoda na gazociąg.

Kühnert powiedział, że „w pewnym momencie w takiej kwestii musi być pokój polityczny i prawny”. Niemieckie narzędzia dyplomatyczne oferują „na szczęście więcej opcji niż zwykłe zamknięcie gazociągu” – powiedział.

Odpowiedź Luisy Neubauer

Wypowiedz ta nie spodobała się niemieckiej aktywistce klimatycznej Luisie Neubauer, która za pośrednictwem Twittera zwróciła się do Kevina Kühnerta. – Z wszystkich ludzi to Ty wzywasz do „pokoju prawnego i politycznego” dla Nord Stream 2? Sam dobrze wiesz, że jest to puste wezwanie, jeżeli nie określasz dla kogo ma być ten spokój. Dla Putina i Gazpromu? A może dla tych, którzy chcą się bronić przed kryzysem klimatycznym i mają do tego pełne prawo? – zapytała Neubauer.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Reuters/Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński

AKTUALIZACJA: 11 stycznia 2022 r., godz. 11.30; dodano stanowisko L. Neubauer