Niemiecki regulator chce ograniczenia przesyłu gazu gazociągiem OPAL i odwołania aukcji. Grozi karami za niedostosowanie się do wyroku. – Przesył gazociągiem OPAL powinien być ograniczony zgodnie z wyrokiem Sądu UE. Jeżeli firmy będą nadal lub w przyszłości naruszać przepisy obowiązujące na mocy wyroku, Federalna Agencja Sieci nałoży kary pieniężne – czytamy w komunikacie regulatora.
Niemiecki regulator chce niezwłocznego wdrożenia wyroku Sądu UE
Federalna Agencja Sieci, Bundesnetagetur, przyjęła środki nadzorcze wobec OPAL Gastransport i Gazpromu. Celem jest niezwłoczne wdrożenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie zmienionych w 2016 roku warunków użytkowania gazociągu OPAL.
Niemiecki regulator: Gazprom musi zmniejszyć przesył gazu przez OPAL
– Moce, których dotyczy wyrok, nie mogą zostać wprowadzane do obrotu ani wykorzystywane. Według Bundesnetzagentur, OPAL Gastransport nie może udostępniać tych przepustowości od czasu orzeczenia Trybunału w sprawie przeprowadzenia dalszych aukcji dla wskazanych zdolności przesyłowych połączeń przesyłowych. Dotyczy to w szczególności aukcji miesięcznej za październik, która odbędzie się 16 września – podkreśla regulator.
Aukcje OPAL zostały odwołane po wyroku korzystnym dla Polski
Ponadto zabroniono przesyłu na podstawie danych zdolności przyłączeniowych. – Odpowiednie, częściowo regulowane odłączone moce przyłączeniowe obejmują objętość 15,86 miliona kWh/h. – podkreśla niemiecki regulator.
Niemcy grożą karami finansowymi
Transport gazu ma odbywać się na podstawie zarezerwowanych zdolności przyłączeniowych. Według Federalnej Agencji Sieci, Gazprom posiada alternatywne trasy transportu i lokalizacje dostaw, aby móc nadal wypełniać swoje zobowiązania. – Jeżeli firmy będą nadal lub w przyszłości naruszać przepisy obowiązujące na mocy wyroku, Federalna Agencja Sieci będzie nakładać kary pieniężne – czytamy w komunikacie niemieckiego regulatora.
W 2009 roku Federalna Agencja Sieci zwolniła OPAL Gastransport na czas określony pod pewnymi warunkami z obowiązujących przepisów dostępu stron trzecich zgodnie z prawem UE. Zdolności te obejmują zasilanie w Niemczech i odbiór w Czechach.
OPAL ograniczy przesył gazu lądową odnową Nord Stream
Po tej decyzji niemieckiego regulatora, operator gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream, dostosuje się do zarządzenia niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur o ograniczeniu przesyłu gazociągiem OPAL i odwołania aukcji mocy przesyłowych.
Zgodnie z decyzją niemieckiego organu regulacyjnego Bundesnetzagentur z dnia 13 września 2019 roku, operator gazociągu OPAL nie może już wprowadzać do handlu częściowo regulowanych, oddzielnych mocy przesyłowych na punktach wejścia i wyjścia gazu o mocy 15,86 mln kWh/h oraz do przesyłu wolumenu gazu przez tą przepustowość, która jest już zarezerwowana.
– OPAL Gastransport GmbH & Co. podjęła niezbędne środki w celu dostosowania się do decyzji Bundesnetzagentur oraz ograniczenia handlu i wykorzystania częściowo regulowanych mocy przesyłowych tak szybko, jak to możliwe. Nie będzie więc możliwe rezerwowanie żadnych częściowo regulowanych oddzielnych przepustowości na punktach wejścia i wyjścia OPAL Gastransport GmbH & Co. Decyzja ma skutek natychmiastowym – czytamy w komunikacie.
OPAL Gastransport GmbH & Co. ograniczy wykorzystanie częściowo regulowanych mocy przesyłowych w ścisłej koordynacji z operatorami systemów transportu oraz w odniesieniu do wymagań technicznych 14 września 2019 roku od godziny 6:00.
Komisja Europejska przyznała to zwolnienie pod pewnymi warunkami. Zarówno Gazprom, jak i osoby trzecie, mógł rezerwować moce produkcyjne poza ograniczeniami w ramach zwykłych procedur przetargowych. W dniu 10 września 2019 roku Europejski Sąd pierwszej instancji stwierdził nieważność porozumienia ugodowego. Zgodnie z regulaminem Trybunału, decyzja staje się skuteczna z dniem ogłoszenia, a ponadto odwołanie nie ma skutku zawieszającego. W związku z tym przepisy porozumienia ugodowego z 2016 roku nie mają już mocy prawnej i zastosowanie mają postanowienia decyzji dotyczących mocy przesyłowych na gazociągu OPAL z 2009 roku.
Bundesnetagetur/OPAL/Bartłomiej Sawicki
AKTUALIZACJA: Dodano stanowisko operatora firmy OPAL. [13.09.2019, godz. 15:40]
Kardaś: Wyrok OPAL to szansa dla przeciwników Nord Stream 2 (ROZMOWA)