Niemiecki system pomoże strącać drony atakujące energetykę Ukrainy

1 marca 2023, 08:00 Alert

Niemiecki Rheinmetall przekazał Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej, które zostały zaprojektowane do obrony Berlina.

Skynex. Fot. Rheinmetall.
Skynex. Fot. Rheinmetall.

Rheinmetall przekazał Ukrainie zmagającej się z inwazją Rosji systemu Skynex oraz Skyranger, które zostały zaprojektowane do obron Berlina. Niemcy zapowiedzieli przekazanie tych systemów w grudniu 2022 roku. Rheinmetall potwierdził, że już dotarły na Ukrainie.

Mogą pomóc zwalczać drony słane przez Rosjan w celu niszczenia infrastruktury energetycznej Ukrainy. Koszt tych urządzeń jest szacowany na 194 mln euro.

– Nie ma rzeczywistego zagrożenia blackoutem na tym etapie. Zdołaliśmy przyspieszyć tempo przywracania systemu. Nowy system obrony przeciwrakietowej otrzymany z końcem 2022 roku też pomaga – mówił Wołodymyr Kudrytski, prezes operatora sieci przesyłowej na Ukrainie Ukrenergo w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Wykorzystujemy sprzęt z Polski i innych przyjaznych krajów. Jestem przekonany, że Ukraina zapewni bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego i będzie przygotowana na następną zimę, dzięki jak największej ilości napraw – dodał.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

Szef Ukrenergo: Ukraina odbudowuje energetykę szybciej niż Rosja ją niszczy. Nie miała wyboru (ROZMOWA)