Niemiecki laser przybliży świat do fuzji jądrowej

12 sierpnia 2023, 07:00 Alert

Transformacja energetyczna to konieczność, jednak tej dziedzinie cały czas dokonywane są nowe odkrycia naukowe, które przybliżają nas do tego celu. Istnieje wielka szansa, że w niedalekiej przyszłości fuzja jądrowa stanie się nieskończonym źródłem zielonej energii.

Symulacja plazmy w reaktorze fuzji jądrowej MAST. Fot. UKAEA
Symulacja plazmy w reaktorze fuzji jądrowej MAST. Fot. UKAEA

Niemiecka firma zajmująca się fuzją laserową Marvel Fusion i Uniwersytet w Kolorado (CSU) utworzą partnerstwo publiczno-prywatne w celu budowy wartego 150 milionów dolarów ośrodka badań nad fuzją jądrową opartej na technologii laserowej.

Rozwiązaniem firmy Marvel jest zainicjowanie procesu reakcji termojądrowej poprzez ultrakrótki impuls lasera, który wchodzi w interakcję z małymi granulkami paliwa (deuteru i trytu). Szybkie osadzanie się energii lasera wyzwala syntezę jąder paliwa, zanim docelowa struktura będzie mogła się rozłożyć.

Projekt, którego zakończenie zaplanowano na 2026 rok obejmowałby co najmniej trzy systemy laserowe, każdy o mocy szczytowej wielu petawatów (PW) i ultraszybkiej częstotliwości powtarzania dziesięciu błysków na sekundę.

Taka kombinacja laserów sprawi, że obiekt będzie wyjątkowy na świecie i zostanie zaprojektowany tak, aby w przyszłości pomieścić rozbudowę i dodatkowe lasery, ogłosiła firma Marvel w komunikacie.

– To partnerstwo publiczno-prywatne wyznacza światowy standard badań nad fuzją jądrową opartą na laserach, napędzając rozwój bezpiecznego, czystego i niezawodnego źródła energii. To niesamowity krok naprzód dla Marvel Fusion i świadectwo naszego sukcesu i wizji” powiedział dyrektor generalny Marvela, Moritz von der Linden.

– CSU znajduje się w czołówce badań nad laserami, a to nowe partnerstwo ugruntuje pozycję uniwersytetu jako międzynarodowego lidera w dziedzinie nauki o laserach, która może przynieść ogromne korzyści naszej planecie przez pokolenia – powiedziała prezes CSU, Amy Parsons.

Marvel z siedzibą w Monachium planuje również budowę prototypu jako kolejnego kroku w kierunku komercyjnej elektrowni termojądrowej. Prototyp będzie zawierał setki systemów laserowych zdolnych do osiągnięcia zapłonu termojądrowego i sprawdzenia technologii na dużą skalę.

Firma zauważyła, że ​​bieżące inicjatywy naukowe i technologiczne w Europie, w tym eksperymenty z laserem CALA na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium i laserem ELI-NP w Rumunii, będą nadal odgrywać kluczową rolę w jej wysiłkach badawczo-rozwojowych.

Warto zwrócić uwagę, że fuzję jądrową uzyskuje się poprzez podgrzanie do ogromnych temperatur dwóch izotopów wodoru, czyli deuteru i trytu, celem uzyskania fuzji jąder atomowych. W efekcie tego procesu następuje uwolnienie helu i ogromnych ilości energii w postaci neutronów. Ilość oddanej energii jest gigantyczna, dlatego od lat wskazuje się fuzję jądrową jako ostateczne źródło niewyczerpalnej zielonej energii.

World Nuclear News / Jacek Perzyński

Fuzja jądrowa może zrewolucjonizować nasz świat, ale potrzeba czasu i ogromnych środków