W piątek czeka na prawdziwy spektakl na niebie. Będą miały miejsce aż dwa przeloty satelitów Starlink firmy Space X. Oprócz kosmicznego pociągu czeka nas też Pełnia Mroźnego Księżyca.
Satelity Starlink Elona Muska, które można obserwować nad Polską 15 listopada, to nowe jednostki oznaczone numerem G9-11 wystrzelone na orbitę w tym miesiącu.
Kiedy Starlink nad Polską?
Pierwszy przelot będzie miał miejsce o godzinie 16:48. Satelity pojawią się na zachodnim niebie i przemieszczą się w kierunku wschodnim, przecinając zenit. Będzie to wysoki przelot, który potrwa około czterech minut.
Drugi przelot tego samego dnia nastąpi o godzinie 18:21. Tym razem Starlinki będą widoczne tylko na zachodniej stronie nieba, osiągając maksymalnie około 30 stopni nad horyzontem, zanim wejdą w cień Ziemi. Przelot – jak informuje Nocne Niebo – będzie najłatwiejszy do zaobserwowania w zachodnich rejonach Polski oraz części zachodniej Europy.
Ostatni superksiężyc w tym roku
Tego samego wieczoru, czeka nas także Pełnia Mroźnego Księżyca, nazywana również Szronową lub Bobrzym Księżycem. Zjawisko to oznacza, że zima zbliża się wielkimi krokami. Nazwy te pochodzą z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy zaobserwowali, że w tym czasie bobry intensywnie budują swoje tamy przed nadejściem zimy.
Mroźny Księżyc w pełni ukaże się na niebie w piątek, 15 listopada, osiągając swoje maksimum o godzinie 22:29. Jednak jego jasny blask będzie widoczny już od wczesnego wieczoru.
Ostatnią pełnię Księżyca w tym roku zobaczymy 15 grudnia. Nie będzie ona jednak superksiężycem. Taki pojawi w 2025 roku w dniach 7 października, 5 listopada i 4 grudnia.
Czym są satelity Starlink?
Starlink to projekt firmy SpaceX należącej do Elona Muska, mający na celu dostarczenie szybkiego internetu satelitarnego na całym świecie, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla tradycyjnych sieci.
Do tej pory SpaceX wystrzeliło na orbitę około 7,2 tys. satelitów Starlink, z czego ponad 5,7 tys. jest nadal aktywnych.