Nissan i E.ON będą integrować elektromobilność z siecią energetyczną

13 marca 2018, 06:45 Alert
Nissan Leaf at the 2009 Tokyo Motor Show (LHD) electric car
Nissan Leaf / fot. Tennen-Gas/Wikimedia

Nissan poinformował o nawiązaniu strategicznego partnerstwa z niemieckim koncernem energetycznym E.ON. Obie firmy realizują już współpracę w Danii.

W ramach nowej inicjatywy Nissan i E.ON będą badać możliwości podejmowania pilotażowych działań oraz wprowadzania komercyjnych ofert w zakresie usług związanych z podłączaniem samochodów elektrycznych do sieci elektroenergetycznej, rozwiązań do wytwarzania i magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, a także integracji elektrycznych Nissanów eksploatowanych przez klientów z siecią elektroenergetyczną.

W najbliższej przyszłości obie spółki zamierzają rozszerzyć program na inne kraje europejskie.

Paul Willcox, prezes Nissan Europe, stwierdził: „Realizujemy misję przełamywania wszelkich barier zniechęcających do posiadania samochodu elektrycznego. Fascynujące partnerstwo z E.ON jest kolejnym etapem na tej drodze. Chcemy, aby Nissan był uznawany za niezastąpionego partnera motoryzacyjnego w usługach dotyczących energii, a naszą ostateczną ambicją jest zapewnienie dostępu do bezpłatnej elektryczności wszystkim użytkownikom samochodów elektrycznych naszej marki”.

Dr Karsten Wildberger, dyrektor ds. operacyjnych E.ON, powiedział: „Partnerstwo pomiędzy Nissanem i E.ON opiera się na wspólnym duchu oferowania klientom jeszcze większego komfortu i wyższego poziomu obsługi. Dzięki ambitnym inicjatywom przyspieszamy również rozwój elektrycznej mobilności jutra”.Współpraca Nissana z E.ON dotyczy infrastruktury V2G oraz technologii dwukierunkowego ładowania. Pozwoli ona klientom nie tylko na pobieranie energii z sieci elektroenergetycznej do zasilania samochodów elektrycznych, ale także na odsprzedaż nadwyżek energii z powrotem do sieci. Oznacza to, że kliencie w praktyce mogą bezpłatnie ładować swoje samochody elektryczne.

Nissan poinformował, że zrealizował do tej pory szereg projektów dotyczących zaawansowanych rozwiązań energetycznych. Jednym z nich jest program Nissan Energy Solar, który został uruchomiony w styczniu w Wielkiej Brytanii. Tradycyjnie energia słoneczna jest wykorzystywana do zasilania domowych sprzętów w dzień, ale bez możliwości magazynowania energii. Gospodarstwa domowe przystępujące do programu Nissan Energy Solar mogą gromadzić i magazynować energię z paneli słonecznych, a następnie wykorzystywać ją w nocy do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych. Klienci otrzymują zatem tanią energię pochodzącą wyłącznie z odnawialnego źródła.

We Francji Nissan oraz jego nowy partner z sektora energetycznego, firma OKWind, uruchamiają nowe rozwiązanie do magazynowania energii dla przedsiębiorstw, dostosowane specjalnie do warunków eksploatacji w regionach wiejskich. Obecnie system paneli słonecznych OKWind pozwala zmniejszyć koszty elektryczności o 40%, jednak w połączeniu z nowym rozwiązaniem do magazynowania energii, umożliwi rolnikom korzystanie z ekologicznej energii oraz zapewni im samowystarczalność na poziomie nawet 75% ich zapotrzebowania. Rozwiązanie to będzie udostępniane szerzej we Francji oraz na innych rynkach.

W Wielkiej Brytanii Nissan wspiera dwa wielkoskalowe projekty V2G skierowane do odbiorców indywidualnych i flotowych. Są one współfinansowane przez Urząd ds. Pojazdów Niskoemisyjnych (OLEV) oraz Departament Energii dla Przedsiębiorstw i Strategii Przemysłowej (BEIS), we współpracy z Innovate UK. Docelowo, zainstalowanych zostanie 2 000 modułów V2G.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL