Spółka z grupy KGHM otwiera nową inwestycję i podwaja zdolności produkcyjne

26 września 2019, 09:45 Alert

Spółka należąca do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. uruchamia w Krupskim Młynie linię do produkcji uszlachetniacza oleju napędowego NITROCET 50®. To jedyna tego rodzaju instalacja w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie, gdzie wytwarzany jest ten produkt. Nowa, warta 77 mln złotych inwestycja znacząco zwiększy moce produkcyjne firmy, jednocześnie sprawi, że wytwarzanie będzie znacznie przyjaźniejsze środowisku.

fot. Pixabay

NITROERG S.A. to firma z blisko 150-letnią tradycją. Dostarcza produkty do odbiorców z ponad 40 krajów świata. Spółka wytwarza m.in. materiały wybuchowe i dodatek do oleju napędowego. Nową linię produkcyjną 25 września 2019 r. uroczyście uruchomił Premier Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki oraz Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

– Na ręce prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego składam dla całej kadry zarządzającej gratulacje za wielki sukces eksportowy, inwestycyjny i gospodarczy Nitroerg – powiedział Premier RP Mateusz Morawiecki.

Dzięki nowej linii produkcyjnej wzrośnie wydajność i poprawi się bezpieczeństwo całego procesu produkcji. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii odzyskane w trakcie procesu kwasy azotowy i siarkowy, zostają poddane pełnemu recyklingowi. Częściowe finansowanie inwestycji zapewnił Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– KGHM należy do światowej czołówki spółek prowadzących działalność wydobywczą oraz hutniczą. Naszą potęgę buduje komplementarność grupy kapitałowej KGHM. To dzięki spółkom jak NITROERG możemy być pewni ciągłości i jakości procesu technologicznego. Jednym z celów naszej strategii, jest osiągnięcie w jak największym stopniu gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa inwestycja to doskonały przykład wysokich standardów zarządzania i myślenia strategicznego Grupy – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Oddana do użytku Instalacja jest warta ponad 77 milionów złotych. Zwiększyła możliwości produkcji uszlachetniacza do paliw Nitrocet 50® do ok. 24 tysięcy ton rocznie. Dodatek do oleju napędowego (2-EHN) w Krupskim Młynie wytwarzany jest od 1998 roku. Dotychczas dwie instalacje zapewniały zdolność produkcyjną na poziomie 16 tys. ton rocznie.

– Produkcja dodatku do oleju napędowego wykorzystywanego w silnikach diesla jest jednym z trzech głównych obszarów działalności NITROERG. Dziś otwieramy nową instalację, która praktycznie podwaja nasze zdolności produkcyjne. Dzięki temu będziemy mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynków w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Światowe trendy oraz analizy, które prowadzimy, pokazują, że popyt będzie w kolejnych latach wzrastał. Już rozpoczynamy prace nad kolejnymi uszlachetniaczami na bazie NITROCETU, które będą mogły być wykorzystywane w maszynach poza drogowych, w tym m.in. w okrętach, lokomotywach, maszynach górniczych  – mówi Grzegorz Sosna, Prezes Zarządu NITROERG S.A.

KGHM