Dyrektor departamentu współpracy ekonomicznej ministerstwa spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Dmitrij Biriczewski powiedział, że jego kraj nie wyklucza w przyszłości ubiegania się o rekompensaty za wysadzenie gazociągów Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2 z 26 września 2022 roku. Rosjanie przyjęli zaproszenie Duńczyków do zbadania tajemniczego obiektu znalezionego w pobliżu wybuchów.
– Nie wykluczamy podniesienia sprawy rekompensat za straty wskutek wybuchu gazociągów Nord Stream 2 – powiedziała agencji RIA Novosti. Jego zdaniem kraje zachodnie sabotują pracę nad przyjęciem rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych w tej sprawie, a Rosja wciąż domaga się udziału w śledztwie, które nie przyniosło dotąd rozstrzygnięcia poza tym, że Duńczycy ustalili, iż gazociągi wybuchły wskutek sabotażu nieznanych sprawców.
26 września doszło do szeregu wybuchów, które uszkodziły dwie nitki gazociągu Nord Stream 1 oraz jedną z dwóch nitek Nord Stream 2. Obie magistrale nie były wykorzystywane. Nord Stream 1 przestał tłoczyć gaz wskutek decyzji rosyjskiego Gazpromu będącej kulminacją ograniczania podaży gazu w Europie w toku kryzysu energetycznego a Nord Stream 2 nie został dopuszczony do pracy, za to objęły go sankcje USA, w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainie.
Rosjanie wspierają spekulacje medialne na temat zaangażowania służb zachodnich w detonację gazociągów. Pojawiły się już wersje z udziałem CIA, MI6 oraz wywiadu ukraińskiego. Przoduje w nich Seymour Hersch, dziennikarz amerykański znany z krytyki zaangażowania jego kraju w wojnę w Wietnamie. Przekonuje na łamach China Daily, że Waszyngton mógł planować zamachy jeszcze od Świąt Bożego Narodzenia 2021 roku.
Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła spółkę Nord Stream 2 AG do wspólnego wyłowienia tajemniczego obiektu znalezionego w pobliżu miejsca wybuchów. Rosjanie przyjęli zaproszenie. Nie ma nowych informacji na temat postępów tej operacji.
RIA Novosti/Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Terroryzm energetyczny Rosji może rozlać się na Polskę