AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Niemcy broniły Nord Stream 2 do ostatnich dni przed inwazją Rosji na Ukrainie

Annalena Baerbock i Robert Habeck. Źródło: Gruene

Annalena Baerbock i Robert Habeck. Źródło: Gruene

Dokumenty wewnętrzne rządu niemieckiego pokazują, że lobbował on za gazociągiem z Rosji o nazwie Nord Stream 2 jako za „projektem prywatnym”. Skończyło się dopiero dzięki Robertowi Habeckowi, który przejął resort gospodarki reprezentując Partię Zielonych niedługo przed inwazją Rosji na Ukrainie.

Suddeutsche Zeitung oraz Table.Media dotarły do dokumentów z czasów kanclerz Angeli Merkel, które opisywały sporny gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec jako projekt „sektora prywatnego”, choć był w niego zaangażowany rosyjski koncern państwowy Gazprom.

Dwa kolejne rządy z kanclerz Merkel u sterów wspierały Nord Stream 2 na arenie europejskiej pomimo narastającej krytyki państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz USA. Było tak pomimo nielegalnej aneksji Krymu. Dokumenty pokazują, że Berlin nazywał Nord Stream 2 projektem sektora prywatnego, a w zamian chciał zagwarantować określony poziom dostaw gazu przez Ukrainę obawiającą się porzucenia na rzecz rury z Rosji. Jednak dokumenty pokazują także, że ówczesna minister gospodarki Brigitte Zypries po spotkaniu z lobbystą rosyjskim i byłym kanclerzem Gerhardem Schroederem reprezentującym wtedy konsorcjum Nord Stream 2 AG stwierdziła, iż „nie można zmusić Rosji” do słania gazu przez gazociągi Ukrainy.

Dopiero nowy minister gospodarki rządu Olafa Scholza, czyli Robert Habeck z Partii Zielonych otrzymał raport o wpływie Nord Stream 2 na bezpieczeństwo energetyczne w regionie, z którego miało wynikać, że nie stanowi zagrożenia. Miała to być podstawa do przyznania certyfikacji Nord Stream 2 bez której nie mógłby pracować. Habeck uznał, że Nord Stream 2 jest problemem dla bezpieczeństwa energetycznego Niemiec i zwrócił się o jego ponowne przygotowanie.

Dwa dni przed inwazją Rosji na Ukrainie z 24 lutego procedura certyfikacji została zawieszona przez Habecka współpracującego już wówczas z Amerykanami, którzy objęli ten projekt sankcjami ze względu na widmo inwazji. Trwał już wtedy kryzys energetyczny podsycany przez Rosjan poprzez ograniczenie dostaw gazu do Europy.

Suddeutsche Zeitung / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Uległość Niemiec wobec Rosji w Schwedt to recydywa błędu Nord Stream 2 (FELIETON)


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...

Udostępnij:

Facebook X X X