Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow udzielił wywiadu gazecie Rheinische Post, w którym krytykuje działania, które mogą opóźnić budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Liczy, że Dania zmieni zdanie na jego temat po wyborach.
Siergiej Ławrow krytykuje KE, Danię i USA
Prace nad budową niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 przebiegają zgodnie z planem – powiedział Ławrow. – Gotowe jest już około 60 procent rurociągu – poinformował.
Minister skrytykował próby zablokowania tej inwestycji. Podkreślił, że Nord Stream 2 umożliwi dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do krajów europejskich jak najkrótszą drogą.
Zdaniem Rosjanina „utrzymują się działania na rzecz wepchnięcia kija w szprychy projektu”. Jego zdaniem szybkie prace nad rewizją dyrektywy gazowej, która podporządkuje Nord Stream 2 przepisom europejskim dowodzą, że było to działanie na rzecz uniemożliwienia budowy. – W rzeczywistości jest to naruszenie fundamentalnej zasady ochrony inwestorów przed zmianami prawa państwa-gospodarza.
– Niestety jesteśmy także zmuszeni uznać, że Dania zajęła upolitycznione stanowisko i rozpatruje powoli wniosek o zgodę na budowę gazociągu w jej wyłącznej strefie ekonomicznej – skarżył się Ławrow niemieckiej gazecie. – Wierzymy, że opóźnianie procedury jest sprzeczne z zasadami międzynarodowego prawa morskiego, które pozwala na budowę infrastruktury energetycznej na wodach – przekonywał.
Jego zdaniem żaden kraj nie ma zarzutów do funkcjonowania istniejącego Nord Stream 1. – Wierzymy, że rząd sformowany po wyborach w Danii porzuci kurs na konfrontację i podejmie właściwe decyzje – dodał.
– Uznajemy próby zmuszenia konsumentów europejskich do zakupu droższego LNG z USA za absolutnie nierynkowe i niedemokratyczne. Oczekujemy, że decyzje odnośnie gazu i innych spraw będą podejmowane przez naszych niemieckich i innych partnerów z uwzględnieniem interesów ich społeczeństwa, a nie ustaleń formułowanych za oceanem – podsumował minister.
Nord Stream 2
Przez Nord Stream 2 ma być przesyłane 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Partnerami rosyjskiego koncernu Gazprom w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.
Gazociąg Nord Stream 2 ma być gotowy do końca 2019 r. W kolejnym roku Rosja zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy na zachód.
Budowie tego gazociągu sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina, USA i kraje bałtyckie. Administracja prezydenta Donalda Trumpa zagroziła sankcjami firmom, które uczestniczą w tym projekcie.
Ministerstwo spraw zagranicznych FR/Polska Agencja Prasowa