Gazprom dalej przygotowuje się do budowy Nord Stream 2

13 sierpnia 2020, 14:30 Alert

Jutro do portu w Bałtijsku w Obwodzie Królewieckim dopłynąć ma kolejny statek zaopatrzeniowy, który może być wykorzystany przez Gazprom przy budowie Nord Stream 2

Umka Nord Stream
Statek zaopatrzeniowy Umka fot. Morspas.ru

Ciąg dalszy przygotowań

Trzeciego sierpnia z portu w Murmańsku w podróż na Bałtyk wyruszył wielozadaniowy statek zaopatrzeniowy Umka. Właścicielem statku jest Morskaja Spasiatielnaja Służba (Morska Służba Ratownicza) podlegająca Ministerstwu Transportu Federacji Rosyjskiej.

To nie jedyna jednostka tego armatora, która będzie prawdopodobnie zaangażowana w kontynuację budowy Nord Stream 2. Na początku sierpnia do Królewca dotarł Baltijskij Issliedowatsiel. Obie jednostki brały już udział w pracach przy budowie Nord Stream 2. Pod koniec 2017 roku w ramach firmy Fertoing prowadziły przez cztery miesiące praca badawcze nad projektem trasy gazociągu.

Umka dotrzeć ma do Królewca 14 sierpnia nad ranem.

W portach w Obwodzie Królewieckim znajdują się już cztery jednostki mogące realizować budowę Nord Stream 2. Wspomniany Baltisjki Issliedowatsiel, Iwan Sidorenko i Ostap Szeremeta, które do niedawna znajdowały się w rejestrze jako jednostki należące do Gazprom Fłotu, oraz statek zaopatrzeniowy Errie, będący w posiadania rosyjskiej spółki Femco.

Statki mogą pełnić rolę jednostek zaopatrzeniowych, kotwiarek oraz statków operujących ROV (Remotely Operated Vehicles), czyli zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych, służących do inspekcji podczas układania oraz badania dna morskiego.

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Fortuna opuściła Nord Stream 2?