USA powiedzą Niemcom o Nord Stream 2 to, co mówiły Polska i Ukraina

23 marca 2021, 15:45 Alert

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem podczas szczytu NATO. Poruszy temat poszerzenia sankcji amerykańskich wobec Nord Stream 2. Polska przyjmuje te wieści z zadowoleniem, bo stanowiska Blinkena jest zbieżne z apelem polsko-ukraińskim przeciwko temu projektowi.

Rura gazowa. Fot. Nord Stream 2
Rura gazowa. Fot. Nord Stream 2

– Podejrzewam, że temat Nord Stream 2 pojawi się w naszej rozmowie. Prezydent Biden mówił jasno, że ten gazociąg to zły pomysł, zły pomysł dla Europy i USA – powiedział Blinken na konferencji prasowej z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w odpowiedzi na pytanie dziennikarza.

– Ostatecznie ten projekt stoi w sprzeczności z celami bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, Może podkopać interesy Ukrainy, Polski i szeregu innych naszych bliskich partnerów i sojuszników. Jestem też pewien, że będę mógł powtórzyć to stanowisko, a także fakt, że prawo w USA wymaga od nas objęcia sankcjami firm biorących udział w wysiłkach na rzecz ukończenia tego gazociągu – dodał.

– Bardzo pozytywnie odbieramy słowa sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, bo potwierdzają one to, co Polska mówi od dawna – to, co pisał w swoim liście w poprzednim miesiącu minister Rau razem z ministrem Kulebą – powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński Polskiej Agencji Prasowej, odnosząc się do wspólnego apelu ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Zbigniewa Rau i Dmytro Kuleby o zatrzymanie Nord Stream 2 opublikowanego w Politico z 22 lutego 2021 roku.

– Wzywamy prezydenta USA Joe Bidena do wykorzystania wszystkich środków w jego dyspozycji w celu zapobieżenia realizacji tego projektu – pisali Kuleba i Rau cytowani przez BiznesAlert.pl. Podobne apele wystosowali także przedstawiciele Polski oraz Ukrainy w mediach niemieckich.

– Liczymy na to, że świat zachodni – tak USA, jak i wszystkie kraje UE oraz NATO, będą w tej sprawie bardziej zdecydowane i konsekwentne. Trzeba podjąć działania w celu powstrzymania tego projektu, który ma charakter polityczny, a de facto militarny – a nie gospodarczy – powiedział minister Jabłoński w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej.

Departament Stanu USA/Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czas na moratorium wobec Nord Stream 2. Polacy mogą ujawnić, jak Kreml gra Gazpromem