Rosjanie oskarżają: USA chcą podłożyć minę pod Nord Stream 2

23 marca 2020, 07:00 Alert
Statek do budowy gazociągów. Fot. Nord Stream 2
Statek do budowy gazociągów. Fot. Nord Stream 2

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabakow powiedział agencji TASS, że USA chcą podłożyć minę pod sporny projekt Nord Stream 2.

Jego zdaniem Amerykanie otwarcie szukają sposobu na zaszkodzenie projektowi Nord Stream 2 uznając działania Rosji w sektorze energetycznym za wrogie. Zrobił to według TASS przedstawiciel Departamentu Stanu USA, który miał stwierdzić, że Rosjanie są wrogim graczem, który używa energetyki do wrogich celów.

Gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku. Jednakże jego budowa opóźniona z wielu powodów została zatrzymana przez groźbę sankcji USA, które spowodowały wycofanie się z budowy firmy Allseas. Rosjanie mogą zastąpić jej statki własnym Akademikiem Czerskim, ale już teraz szacują, że gazociąg będzie gotowy do końca 2020 roku lub w pierwszym kwartale 2021 roku. Projekt ma posłużyć do zastąpienia szlaku ukraińskiego dostaw gazu z Rosji do Europy szlakiem przez Niemcy. W międzyczasie niemiecki Handelsblatt sugeruje, że Amerykanie mogliby wprowadzić kolejne sankcje w celu eliminacji Nord Stream 2.

TASS/Wojciech Jakóbik

Nowe sankcje USA mogą zamienić Nord Stream 2 w ruinę finansową