Partnerzy europejscy Gazpromu wywiązują się z finansowania Nord Stream 2

1 grudnia 2020, 10:00 Alert

Shell w raporcie podsumowującym drugi kwartał roku, opublikowany 30 listopada, poinformował, że w pełni wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec projektu Nord Stream 2. Austriacki koncern OMV zapowiedział, że wypełni swoje zobowiązania finansowania Nord Stream 2.

Rury Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Konsekwencja w finansowaniu Nord Stream 2

Shell nie ujawnił dokładnej kwoty, którą zainwestował w projekt. Zgodnie z umową finansową z 2017 roku, pięć europejskich spółek miało zapewnić po 950 mln euro kredytu. Resztę kwoty miał pokryć Gazprom.

OMV dotychczas zainwestował w projekt 729 mln euro. Niemiecki Uniper na początku listopada poinformował, że jego zaangażowanie w finansowanie projektu przekroczyło 700 mln euro. Drugi niemiecki koncern biorący udział w projekcie Nord Stream 2 podał, że jego zaangażowanie finansowe przekroczyło 75 procent, czyli co najmniej 712 mln euro.

Francuski koncern Engie od początku projektu nie wskazuje, ile zainwestował w projekt Nord Stream 2, jednak sądząc po wkładzie pozostałych koncernów można wnioskować, że i ta firma wypełnia swoje zobowiązania zgodnie z umową.

Neftegaz/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Chrzest bojowy budowniczego Nord Stream 2