EnergetykaGaz.

Nord Stream 2, Ukraina i COP 24 w expose MSZ

Jacek Czaputowicz wygłasza expose MSZ w Sejmie RP. Fot.: MSZ

Jacek Czaputowicz wygłasza expose MSZ w Sejmie RP. Fot.: MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wspomniał między innymi o Ukrainie i Nord Stream 2.

NATO, Unia Europejska i Ukraina

W wystąpieniu sejmowym, zwanym potocznie expose, minister mówił o tym, że pozycja Polski na świecie zależy od jej pozycji w Europie. Podkreślał znaczenie NATO i jego rozszerzenia dla bezpieczeństwa jego kraju. Mówił również o tym, że bezpieczeństwo oraz stabilność Ukrainy są fundamentem bezpieczeństwa w regionie, w którym znajduje się Polska.

Nord Stream 2 i problem Rosji

– Uważamy, że projekt Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, a także dla wspólnego, unijnego rynku energii – powiedział Czaputowicz o spornym projekcie gazociągu z Rosji do Niemiec, który krytykują Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i Mołdawia, kraje skandynawskie i Komisja Europejska.

– Z państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią – łączy nas podobne postrzeganie natury zagrożeń, zbieżność interesów w odniesieniu do Unii Europejskiej, wspólne interesy energetyczne i infrastrukturalne – podkreślił minister spraw zagranicznych RP. – Uważamy, że podstawą rozwiązywania problemów w relacjach z Federacją Rosyjską muszą być realia w odniesieniu do dziedziny bezpieczeństwa militarnego, spraw transportowo-komunikacyjnych i energetycznych – dodał.

– Wykazaliśmy solidarność energetyczną w obliczu decyzji Gazpromu o odcięciu dostaw gazu na Ukrainę, dostarczając ten surowiec przez węzeł w Hermanowicach – przypomniał Czaputowicz. – – Będziemy także pracować nad dalszym rozwojem dialogu z Armenią i Azerbejdżanem. Państwa Kaukazu Południowego znajdują się na strategicznym szlaku transportowym surowców energetycznych – deklarował szef resortu spraw zagranicznych.

Szczyt klimatyczny COP 24 w Polsce

Nie zabrakło też akcentu polityki klimatycznej. – W tym roku Polska będzie po raz trzeci gospodarzem największej na świecie konferencji klimatycznej – COP24. Podejmujemy się tego zadania w duchu współodpowiedzialności za szukanie rozwiązań problemów klimatycznych globu. 20 tys. delegatów z całego świata przyjedzie do Katowic, co będzie okazją do pokazania Śląska i całej Polski jako kraju otwartego i nowoczesnego,  który kultywuje dziedzictwo historyczne i przyrodnicze. Będzie to także okazja do promocji polskich rozwiązań i innowacyjnych technologii w zakresie zużycia energii i emisji zanieczyszczeń – mówił minister.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X