EnergetykaGaz.

Woźniak: Nord Stream 2 grozi Ukrainie katastrofą. Będzie potrzebowała gazu

fot. Gazprom

Wykonujemy działania, które sprawią, że zobaczymy w Europie coraz więcej dostaw LNG – powiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak. Ostrzegł jednocześnie przed skutkami powstania gazociągu Nord Stream 2. – Straty z tego tytułu, jakie będzie notować Ukraina, będą wynosić codziennie miliony dolarów – powiedział.

Jak zaznaczył, już teraz drastycznie rośnie przepływ gazu istniejącym gazociągiem Nord Stream i jego lądową odnogą, czyli gazociągiem OPAL. – Jeśli gaz nie popłynie przez Ukrainę, lecz Nord Streamem, Kijów może to poważnie odczuć. Gazownictwo i sieć gazociągów to poważna gałąź tamtejszej gospodarki i składnik wpływów do budżetu. Nawet jeśli zostanie utrzymany niewielki przesył gazu przez Ukrainę to dla Kijowa transport np. 25 mld m sześc. gazu przez sieć, która może przesyłać do 200 mld m sześc. może oznaczać katastrofę – powiedział prezes Woźniak.

Pytany o plany ukraińskiego Naftogazu, który chce zwiększyć wydobycie błękitnego paliwa, Woźniak powiedział, że partnerzy na wschodzie chcą w ten sposób “wyrównać podaż z popytem”. – Kibicujemy takiej polityce, ale wydaje się, że potencjał tamtejszego rynku będzie rosnąć, a produkcja nie nadąży nad rosnącym popytem. Dlatego też myślę, że będzie nadal miejsce na import gazu – powiedział.

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl
Brama Północna, grafika: BiznesAlert.pl

W planach PGNiG jest rozwój eksportu gazu ziemnego na Ukrainę. W tym roku ma on zostać podwojony, według Woźniaka do około 700-800 mln m sześc. Pośrednikiem w dostawach nad Dniepr jest spółka ERU Trading. PGNiG podpisał też umowę na przesył gazu z operatorem gazociągów ukraińskich Ukrtransgazem.

Ukraiński rynek jest jednym z perspektywicznych kierunków dostaw z Bramy Północnej, czyli rozbudowanego terminalu LNG i Korytarza Norweskiego – Baltic Pipe. Jednak Ukraińcy twierdzą obecnie, że do 2020 roku porzucą import gazu w ogóle. Te prognozy wiceprezes PGNiG uważa za mało ambitne, gdyż, jak uważa, popyt na gaz na Ukrainie będzie rósł szybciej niż wzrost ukraińskiej produkcji gazu.

Jakóbik: Układ Polska-Ukraina-USA na zakup LNG?


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X