USA odpowiadają Niemcom i Rosji: Nord Stream 2 nie powstanie

30 listopada 2017, 08:00 Alert
usa flaga

Amerykański dyplomata przekonuje, że gazociąg Nord Stream 2 krytykowany zgodnie przez USA i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, nie powstanie.

W rozmowie z dziennikarzami 29 listopada podsekretarz stanu John McCarrick ocenił, że nie widzi możliwości budowy Nord Strema 2. – To nie jest coś co dojdzie do skutku – powiedział urzędnik z biura surowców energetycznych w Departamencie Stanu USA.

– Jest wiele powodów, dla których ten projekt nie powinien powstać…ostateczny jest taki, że jesteśmy mu przeciwni. Nie widzimy szans na jego realizację, więc dlaczego miałbym rozważać jakąkolwiek inną możliwość – zastanawiał się Amerykanin cytowany przez Radio Wolna Europa.

Nord Stream 2 a Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Nord Stream 2 a Korytarz Północny. Grafika: BiznesAlert.pl

Amerykanie mogą objąć Nord Stream 2 sankcjami

Amerykański prezydent ma czas do 1 stycznia na rozważenie wprowadzenia zaproponowanych przez Senat sankcji wobec Rosji, wśród których znalazła się propozycja osankcjonowania podmiotów zaangażowanych w rosyjskie projekty energetyczne, jak Nord Stream 2.

Wypowiedź McCarricka pojawiła się w dniu wspólnej deklaracji ministra spraw zagranicznych Niemiec Sigmara Gabriela podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie o tym, że Nord Stream 2 nie powinien zostać podporządkowany unijnym regulacjom. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że może ono uniemożliwić realizację projektu.

Radio Wolna Europa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeśli zwycięży interes firm, Niemcy będą bronić Nord Stream 2